Кулеба про відкликання підпису України через імовірний шантаж Китаю: Історія ще не відіграна

Кулеба: У цій темі в публічному просторі видна не просто верхівка айсберга, а верхівка верхівки айсберга

Фото: Dmytro Kuleba / Facebook
В історії відкликання Україною підпису під документом ООН про права людини в Китаї крапки ще не поставлено, повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба. Про це міністр розповів в інтерв'ю LIGA.net, опублікованому 1 липня.

"Це тема, у якій у публічному просторі видна не просто верхівка айсберга, а верхівка верхівки айсберга. Історія ще не відіграна", – сказав міністр у відповідь на запитання про ймовірний шантаж Китаю постачанням вакцин проти коронавірусу, як про це писали ЗМІ.

Він зазначив, що не буде поки що заглиблюватися в деталі, але процес ще розвивається. Питання має бути вирішене протягом кількох тижнів.

"Наша задача – вийти із ситуації з максимальною вигодою для себе. І з мінімальними втратами. Це принцип, яким я завжди керуюся", – додав Кулеба.

Він спростував припущення, що до цього обговорення може мати стосунок питання "Мотор Січі".

"Що стосується загалом наших відносин із Китаєм, є стіл, там навалена купа всього, і питання "Мотор Січі" лежить на окремій половині цього столу. І довкола нього немає жодних ознак життя. Воно є, але виведене в окремий трек", – пояснив міністр.

Контекст:

The Associated Press, посилаючись на джерела в дипломатичних колах, писало, що Китай шантажував Україну на засіданні Ради ООН із прав людини, погрожуючи заморозити постачання 500 тис. доз вакцини проти коронавірусу. За даними агентства, Пекін у такий спосіб домагався відкликання Україною свого підпису під заявою про ситуацію в Сіньцзяні.

Представництво України при ООН та інших міжнародних організаціях 25 червня підтвердило відкликання підпису під заявою ООН щодо уйгурів. Причин відкликання підпису не було зазначено.

У провінції Сіньцзян більшість уйгурів – представників тюркомовної народності, які сповідують іслам (мусульмани-суніти).

Їхня чисельність у Китаї – приблизно 10 млн. За оцінками правозахисних організацій, понад 3 млн уйгурів і представників інших мусульманських меншин перебувають у так званих таборах для перевиховання, де їх примушують відмовитися від їхніх релігії, культури і мови.

Китай заперечує будь-який утиск уйгурів, заявляючи, що табори, у які вирушають представники цієї національності, потрібні для професійної підготовки громадян. Однак, за даними ООН, в уйгурів та інших представників релігійних меншин у в'язницях Китаю можуть примусово вилучати внутрішні органи.

Сполучені Штати ввели 5 грудня 2020 року візові санкції стосовно китайських посадових осіб і функціонерів Комуністичної партії Китаю за причетність до "жахливих порушень прав людини" в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, Тибеті та інших регіонах Китаю, поширення пропаганди, примусу і залякування незгодних із політикою офіційного Пекіна.

19 січня, у свій останній день на посаді держсекретаря США, Майк Помпео звинуватив Китай у геноциді уйгурів та інших етнічних і релігійних меншин та віддав розпорядження Держдепартаменту продовжувати розслідувати і збирати інформацію про те, що відбувається в Сіньцзяні.

Наступного дня Китай ввів санкції проти 28 людей з адміністрації 45-го президента США Дональда Трампа, включно з Помпео.