Луценко заявив, що після скандалу з "Укроборонпромом" ФСБ перекрила маршрути постачання контрабандних запчастин в Україну

Луценко: "Укроборонпром" платив "Оптимумспецдеталі" за реально доправлені вузли та деталі
Фото: ЕРА

Без контрабандних поставок російських вузлів на заводи оборонного сектору був би неможливим ремонт військової техніки та створення нових зразків ракет, стверджує український генпрокурор Юрій Луценко.

Федеральна служба безпеки Росії минулого тижня, коли в Україні розгорівся скандал навколо держконцерну "Укроборонпром", перекрила всі шляхи перевезень контрабандних запчастин для української військової техніки. Про це 13 березня на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо розслідування розкрадань у Збройних силах України заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко. Засідання комісії транслювало "Громадське".

"Для тих, хто, одягнувши камуфляж, кричить про необхідність ліквідації страшних схем завезення контрабандою з Росії вузлів і деталей, скажу: новітні українські ракети середнього радіусу дальності виготовлено, зокрема, з виробів, які "Укроборонпром" закупив за такою схемою", – сказав він.

За словами глави ГПУ, розслідування ЗМІ діяльності групи, яка постачала контрабанду і переводила в готівку кошти, отримані від оборонних заводів, мало стосувалося того факту, що йшлося про необхідні унікальні запчастини, причому іншого способу отримати їх від російських виробників не було.

"Оборонпром" платив "Оптимумспецдеталі" за реально доправлені вузли і деталі. Вони проходили воєнприйом. Скорочено в їхній переписці це називалося "вп", – стверджує генпрокурор.

95% доправлених запчастин було визнано придатними до використання, додав він.

У програмі "Наші гроші" від 11 березня журналісти розповіли, що військова прокуратура тричі починала і припиняла (ймовірно, за незаконну винагороду) розслідування за контрактами фірми "Оптимумспецдеталь" з оборонними підприємствами. У перехопленій переписці директора фірми Андрія Рогози йшлося про відкати "вп". Журналісти вважали, що так фігуранти схем називали військову прокуратуру.

У попередніх частинах розслідування ішлося, що учасники схеми заробили як мінімум 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджували, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії і у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Такою прокладкою був, зокрема, завод "Кузня на Рибальському", який до 2018 року належав президенту України Петрові Порошенку.

Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь тодішній перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський, його син Ігор, Рогоза, колишній співробітник "Укроборонпрому" Віталій Жуков, а також нинішній глава держконцерну Павло Букін.

Луценко оцінював оборот учасників схеми у 140 млн грн.