Луценко заявив, що законодавство не дозволяє затримати Мангера, його попросять добровільно прибути до суду в Києві

Луценко: Упевнені, що пан Мангер буде в суді разом зі своїми захисниками
Фото: ЕРА

За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, якщо голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер, підозрюваний в організації вбивства співробітниці мерії Херсона Катерини Гандзюк, добровільно не з'явиться до суду в Києві, правоохоронці будуть клопотати перед судом про його примусове приведення на засідання з обрання запобіжного заходу.

Правоохоронці за законом не мають права затримати голову Херсонської обласної ради Владислава Мангера, підозрюваного в організації вбивства співробітниці мерії Херсона Катерини Гандзюк, заявив 11 лютого на брифінгу генеральний прокурор України Юрій Луценко, передає кореспондент "ГОРДОН".

"Навіть у цій ситуації ми не маємо права затримати його, а можемо тільки запросити його добровільно прибути до Печерського суду", – сказав Луценко.

Він зазначив, що якщо Мангер добровільно не прибуде в суд, прокуратура буде клопотати про його затримання з метою примусового доправлення на засідання.

"Дуже специфічна ситуація. Завдяки зміненому в часи [екс-президента Віктора] Януковича Кримінальному процесуальному кодексу навіть у цій ситуації, після підозри у вчиненні вбивства, ми не маємо права затримати пана Мангера, а маємо запросити його прослідувати до Печерського суду для обрання запобіжного заходу", – додав глава ГПУ.

Луценко заявив, що слідство здійснило "всі можливі заходи безпеки в рамках діючого законодавства" і він упевнений, що "Мангер буде в Печерському суді разом зі своїми захисниками".

Відповідаючи на уточнювальне запитання, що це означає на практиці, глава ГПУ сказав: "На жаль, діюча Конституція передбачає затримання людини, тільки яка готується до вчинення злочину або безпосередньо при вчиненні злочину. Також ст. 208 КПК про так зване невідкладне затримання передбачає, що це може відбутися виключно під час скоєння злочину або якщо на певну особу в ту ж мить після скоєння злочину вказують інші".

Генпрокурор додав, що тому правоохоронці "змушені запрошувати пана Мангера до Печерського суду, супроводжувати його в рамках закону", а у разі його відмови звертатися до суду для примусового приводу на засідання з обрання запобіжного заходу.

31 липня 2018 року Гандзюк облили сірчаною кислотою в Херсоні. 4 листопада вона померла в одній із київських лікарень.

У серпні було заарештовано ймовірного організатора нападу Сергія Торбіна, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова й Микиту Грабчука, який, за версією слідства, облив активістку кислотою. Вони є учасниками бойових дій на сході України у складі добровольчих формувань.

Васяновича, Вишневського та Горбунова згодом відпустили під домашній арешт.

У листопаді заарештували помічника нардепа від Блоку Петра Порошенка Миколи Паламарчука Ігоря Павловського. Його підозрюють у переданні грошей Торбіну.

У грудні генеральний прокурор України Юрій Луценко назвав кримінального авторитета Олексія Левіна основним фігурантом справи. За словами глави ГПУ, бізнесмен, який відсидів у в'язниці за причетність до нападів і вбивств таксистів у Херсоні, виїхав із країни в день, коли поліція провела перші арешти у справі Гандзюк. За даними нардепа Мустафи Найєма, Левін перебуває в Домініканській РеспубліціВ Україні його оголосили в розшук.

28 січня 2019 року на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування вбивства активістки її батько Віктор Гандзюк заявив, що ймовірний організатор нападу на його дочку Левін співпрацював із Мангером, а також із головою Херсонської обласної державної адміністрації, екс-нардепом від Блоку Петра Порошенка Андрієм Гордєєвим та його заступником Євгеном Рищуком. "Для мене тепер партія "Батьківщина" – це партія вбивць моєї дочки. Для мене тепер Блок Петра Порошенка – це партія вбивць моєї дочки", – сказав Гандзюк. Того самого дня Гордєєв заявив, що його ім'я й посаду, а також горе батьків "використовують у політичних маніпуляціях", а Рищук сказав, що ніколи не був знайомий із Левіним.

9 лютого бюро херсонської обласної організації партії "Батьківщина" вирішило виключити Мангера з політсили.

11 лютого Мангеру за місцем проживання вручили повідомлення про підозру в організації вбивства Гандзюк. Прокуратура буде просити Печерський районний суд Києва обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повідомила речниця генерального прокурора України Юрія Луценка Лариса Сарган. Джерело "Українських новин" зазначило, що прокуратура проситиме заарештувати Мангера без альтернативи застави.

Цього дня юрист Масі Найєм повідомив, що Мангеру не вручали повістки про виклик у суд для обрання запобіжного заходу. "Варіантів два: йому вручають повістку про виклик до суду, і він приїжджає сам; суд здійснює привід. Наскільки нам відомо, повістку не вручали. Для забезпечення приводу прокурор, слідчий за погодженням із прокурором мали разом із подачею до суду клопотання про обрання запобіжного заходу клопотати про дозвіл на затримання з метою приводу", – зазначив Найєм.