Малюська вважає, що після початку президентства Зеленського олігархи почали поводитися "тихо, як миші"
Таку думку в інтерв'ю НВ, яке вийшло 8 червня, висловив міністр юстиції Денис Малюська.
Під час бесіди щодо законопроєкту про олігархів, який ініціював президент, міністра запитали, що Зеленському заважало раніше боротися з олігархами і хіба мало антимонопольного та антикорупційного законодавства для такої боротьби.
"А він і боровся з олігархами", – відповів Малюська.
За його словами, серед проявів боротьби – санкції проти нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука і закон, який називають "антиколомойським", оскільки з його ухваленням стало неможливим повернення "ПриватБанку" одному з його колишніх власників, українському бізнесмену Ігореві Коломойському.
"Цього мало? Цього більш ніж достатньо. Та й подивіться на поведінку олігархів. Вона стала значно менше нахабною, ніж була раніше", – заявив міністр.
Журналіст зауважив, що це "не єдині олігархи" в Україні.
"Покажіть мені поведінку будь-якого олігарха, яка була б настільки ж нахабною, якою вона була до президентства Зеленського чи в перші місяці його президентства? Зараз таких явищ немає. Покажіть нахабного олігарха, який нахабно розповідає органам влади, що їм робити? Ні, сидять тихо, як миші. Тому що зрозуміли, що ситуація в країні змінилася. [...] Просто є олігархи, які поводять себе як слон у посудній лавці, а є олігархи, які намагаються дотримуватися якихось цивілізованих правил поведінки. Не в останню чергу тому, що у них є випуски євробондів і вони хочуть утримувати якісь бізнес-зв'язки із Заходом", – відповів Малюська.
Контекст:
2020 року Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам необхідно віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".
15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".
14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.
Законопроєкт №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" внесли на розгляд Верховної Ради 2 червня.
Згідно з проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі внесення бізнесмена до реєстру олігархів йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.