Малюська заявив, що через передання законопроєкту про олігархів до Венеціанської комісії його можуть не ухвалити до наступних парламентських виборів

На думку Малюськи, висновок комісії щодо законопроєкту буде не раніше, ніж після новорічних свят

Фото: Denis Malyuska / Facebook
Міністр юстиції України Денис Малюська впевнений, що олігархи хочуть максимально затягнути процес ухвалення законопроєкту про олігархів і використовують для цього Венеціанську комісію. Про це міністр сказав в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 17 вересня.

"Тут використаний інструмент, який знають усі професійні юристи. Якщо ви хочете затягнути судовий процес, закиньте його в повільну юрисдикцію... План простий. Відправити до Венеціанської комісії, потім штовхати ідею, що не можна приймати у другому читанні, поки немає висновку Венеціанської комісії", – зазначив він.

На думку міністра, висновок комісії буде не раніше, ніж після новорічних свят.

"Далі влаштовуємо величезну дискусію, як поліпшити законопроєкт, виходимо на весну. Потім ми придумуємо який-небудь орган, який ще треба пів року створювати, щоб він визначав, хто олігарх, а хто ні. Ще ліпше, якщо у цей незалежний орган призначатимуть іноземців, яких ми ще пів року будемо вибирати. Виходимо ще на рік. Потім ми пів року будемо імплементувати закон. Далі новий парламент, передвиборча кампанія, дасть Бог, олігархи протягнуть свої політичні партії – і закон блокується повністю",  сказав він.

Такий хід подій, за його словами, можна зірвати, якщо спершу ухвалити закон у другому читанні, а потім уже очікувати на висновки Венеціанської комісії і протягом пів року їх враховувати.

Контекст:

Верховна Рада ухвалила проєкт закону про деолігархізацію у першому читанні на позачерговому засіданні 1 липня. За проголосувало 275 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів. Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.

Згідно з проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що якщо в парламенті будуть саботувати законопроєкт про олігархів, то питання буде винесено на всеукраїнський референдум.

Голова парламентської фракції Давид Арахамія очікує, що законопроєкт винесуть на розгляд Ради орієнтовно після 20 вересня. До законопроєкту подали понад 1200 поправок.

2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.

Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) взяла до розгляду звернення спікера Верховної Ради України Дмитра Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів.