Малюська заявив, що незабаром буде готовим новий законопроєкт про діяльність НАЗК
Незабаром буде підготовлено новий законопроєкт про діяльність Національного агентства з питань запобігання корупції. Про це міністр юстиції Денис Малюська заявив у Facebook, коментуючи рішення Конституційного Суду України, ухвалене 27 жовтня.
"Ретельний аналіз 22 сторінок рішення КСУ зайняв би сотні сторінок (і, повірте, там є що аналізувати, подекуди констатовані революційні речі), але з огляду на формат та неспеціалізовану аудиторію Facebook спробую максимально простими словами. Трапилося наступне: КСУ вказав, що вплив НАЗК як органу виконавчої влади на суди як органи судової влади є неконституційним. Тому суд скасував усі ключові антикорупційні повноваження НАЗК (причому щодо всіх чиновників, не лише суддів)", – написав міністр.
КСУ вказав, що кримінальна відповідальність за декларування недостовірних відомостей є надмірною, і скасував її, додав Малюська. Він наголосив, що КСУ не скасовував електронного декларування або кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.
За словами міністра, електронний реєстр декларацій і далі діє, хоча доступ до його даних буде обмеженим. Малюська сподівається, що це ненадовго.
"Що буде далі? Ми (Верховна Рада, Офіс президента, Кабінет Міністрів і експертна спільнота) досить швидко напрацюємо законопроєкт, яким обмежимо (або взагалі виключимо) вплив НАЗК на суддів. Скоріш за все, судді отримають свій окремий механізм контролю за статками та витратами, який не буде поступатися НАЗК. Антикорупційний контроль за суддями буде збережено. Ну і дію норм антикорупційного законодавства буде відновлено", – додав глава Мін'юсту.
У серпні цього року в КСУ передали подання 47 народних депутатів щодо конституційності положень законів, які становлять так звану антикорупційну платформу.
27 жовтня українські ЗМІ, посилаючись на джерела, повідомили, що КСУ визнав неконституційною ст. 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальне покарання за декларування недостовірної інформації.
Представниця Верховної Ради в Конституційному Суді Ольга Совгиря заявила, що КСУ ухвалив рішення з "кричущими процесуальними порушеннями". Представник президента України в КСУ Федір Веніславський висловив думку, що таке рішення може мати негативні наслідки для європейської інтеграції України.
28 жовтня рішення КСУ було офіційно опубліковано. У ньому, зокрема, ішлося про те, що, на думку суддів Конституційного Суду, установлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень. Низку положень антикорупційного законодавства, зокрема ст. 366-1 Кримінального кодексу, визнано неконституційними й такими, що втратили чинність із 27 жовтня.
НАЗК у зв'язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їхню перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи". НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не працюватиме доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подавання неправдивої інформації.