Переданого Росії Медведчука й далі заочно судитимуть в Україні, процес буде закритим – Офіс генпрокурора

Суд відбуватиметься за відсутності Медведчука
Фото: EPA
Кримінальне переслідування в Україні підозрюваного в держзраді нардепа від забороненої "Опозиційної платформи За життя" Віктора Медведчука, переданого Росії в межах обміну, триває і відбуватиметься за заочною процедурою – in absentia. Про це повідомив 23 листопада Офіс генерального прокурора.

У повідомленні не названо прізвища Медведчука, але з обставин справи очевидно, що йдеться про нього.

Як пояснили в Офісі генпрокурора, Личаківський районний суд Львова розпочав спеціальне судове провадження щодо нардепа. Його здійснюють за відсутності обвинуваченого (in absentia).

"Судовий розгляд обвинувального акта у справі проводитиметься у закритому судовому засіданні задля уникнення розголошення таємниці, що охороняється законом", – вказано в повідомленні.

Ідеться про обвинувачення у вчинення державної зради та незакінченому замаху на розграбування національних цінностей на окупованій території (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України).

У відомстві додали, що у ще одному кримінальному провадженні, так званій вугільній справі, за клопотанням прокурорів суд надав дозвіл на спеціальне досудове розслідування.

На майно нардепа й майно пов'язаних із ним осіб накладено арешт.

Контекст:

Медведчук в Україні фігурує у кількох кримінальних провадженнях.

У травні 2021 року тодішня генпрокурорка підписала йому та його колезі Тарасу Козаку підозри у державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів. У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий передаванні спецслужбам РФ таємних відомостей про українські війська, третій участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.

У жовтні 2021 року Медведчука повідомили про підозру в держзраді та пособництві тероризму. Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на підконтрольну уряду територію України у 2014– 2015 роках.

Медведчук був під домашнім арештом, йому було заборонено покидати житло в Києві. 26 лютого 2022 року, за два дні після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, поліцейські не застали політика вдома, після чого його оголосили в державний, міждержавний та міжнародний розшук.

12 квітня СБУ затримала Медведчука. Нардеп переховувався 48 днів, його затримали, коли він спробував покинути межі України, сказав президент України Володимир Зеленський.

21 вересня Україна й Росія провели наймасштабніший з моменту початку вторгнення РФ обмін полоненими. З полону звільнили 215 військовослужбовців, які захищали Україну. Росії передали 55 російських військових та Медведчука. Його обміняли на 200 українських захисників.

Політик "пройшов усі слідчі дії", передбачені законодавством, Україна отримала від Медведчука "все, що необхідно" для встановлення правди в межах кримінальних проваджень, сказав Зеленський. "Віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода", – наголосив президент.