Медведчуку змінили запобіжний захід у справі про держзраду і замах на розкрадання національних цінностей

Медведчук має залишатися під цілодобовим домашнім арештом у межах запобіжного заходу за іншим провадженням щодо нього
Фото: zagittya.com.ua

Печерський районний суд Києва змінив запобіжний захід народному депутату, лідеру політради "Опозиційної платформи – За життя" Вікторові Медведчуку в одному з проваджень із цілодобового домашнього арешту на особисті зобов'язання. Про це повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".

Суд задовольнив клопотання прокуратури щодо зміни запобіжного заходу. Він діятиме до 31 грудня.

В Офісі генпрокурора пояснювали, що граничний строк перебування підозрюваного під цілодобовим домашнім арештом у кримінальному провадженні про держзраду та замах на розкрадання національних цінностей – шість місяців – закінчився і продовжити його неможливо.

Сам нардеп назвав обрання запобіжного заходу "незаконним та політично мотивованим" і заявив, що "не бачить жодних підстав для обрання йому в цій справі взагалі будь-якого запобіжного заходу".

Запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання вимагає з'явитися на кожну вимогу органу досудового розслідування, прокурора або суду, не відлучатися з міста без дозволу слідчого, прокурора або суду, повідомляти слідчого, прокурора або суду про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.

Водночас Медведчук залишається під цілодобовим домашнім арештом за іншим епізодом підозр – запобіжний захід у межах провадження про незаконні постачання вугілля з окупованих територій Донбасу призначили лише 12 жовтня.

Контекст:

Медведчуку та його колезі за фракцією Тарасу Козаку 11 травня оголосили підозру за ст. 111 (державна зрада) та за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила генпрокурорка України Ірина Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму. У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передавання спецслужбам РФ таємних відомостей про українське військо, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Промінь", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.

13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня, йому наділи електронний браслет. 9 липня домашній арешт продовжили до 7 вересня, 2 вересня продовжили знову – до 31 жовтня цього року. Козак перебуває у розшуку.

20 серпня Венедіктова повідомила, що слідство у справі Медведчука та Козака завершено. Матеріали справи відкрили стороні захисту, а коли вона з ними ознайомиться, їх передадуть до суду.

8 жовтня Медведчука повідомили про підозру у держзраді та пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 та ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу). Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на підконтрольну уряду територію України.

За даними слідства, за час існування схеми, у 2014–2015 роках, терористів "ДНР" та "ЛНР" профінансували на понад 200 млн грн. У справі фігурують ексрадник міністра енергетики Сергій Кузяра, а також "високопосадовці країни, Нацбанку тощо, керівники проросійських терористів на окупованих територіях, представники влади РФ", повідомила Венедіктова.

СБУ 8 жовтня оприлюднила аудіозаписи, які, за версією слідства, підтверджують причетність Медведчука до незаконного постачання вугілля з ОРДЛО. На них Медведчук розмовляє з тодішнім помічником президента РФ Владиславом Сурковим, нинішнім заступником глави адміністрації президента Росії Дмитром Козаком, російським дипломатом Михайлом Зурабовим, заступником глави адміністрації президента РФ Володимиром Островенком та іншими.

Медведчук вважає цю справу сфабрикованою, а аудіозаписи – змонтованими.