Мета Кремля – щоб у Брюсселі, Берліні та Парижі Україну сприймали як невдалу державу – американський генерал Годжес
Російська влада намагається створити Україні погану репутацію на Заході. Таку думку в ефірі телеканала "Ісландія" висловив колишній командувач сухопутних військ США в Європі генерал-лейтенант Бен Годжес.
"Я вважаю, що мета Кремля – представити Україну Заходу як невдалу державу, яка підриває економічну систему, підриває владу, підриває довіру людей. А також створити це поняття у свідомості людей у Брюсселі, Берліні та Парижі. Що якщо ви запросите Україну приєднатися до НАТО або якщо ви запросите Україну приєднатися до Європейського союзу, це те, що ви отримаєте. Буде безлад, буде бійка. У це не можна вірити. Усі зусилля Росії спрямовані на те, щоб зобразити Україну в цьому світлі. Так що Німеччина, Франція спеціально скажуть: "Гм, я не думаю, что ми хочемо це робити", – вважає Годжес.
На його думку, Україні необхідно підтримувати добрі відносини зі США.
"Ось чому так важливо, щоб Сполучені Штати були дуже чіткими і щоб ми працювали з нашими європейськими союзниками. Але перш ніж ми зможемо говорити про членство в НАТО, ми повинні зробити двосторонні відносини США та України здоровими й нормальними... Я думаю, що коли ми це зробимо, ми зможемо говорити про подальше підштовхування України до членства в НАТО. Тому що США доведеться переконувати інші країни", – зазначив Годжес.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує входження України до НАТО.
Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане на заваді вступу України до НАТО. Водночас, відповідаючи на запитання, чи нададуть Україні план дій щодо членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба буде побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба говорив у липні, що Україна хоче отримати від НАТО конкретну інформацію щодо перспектив приєднання до Альянсу. "Якщо Росія є причиною, не кажіть нам, що це через брак реформ", – наголошував міністр.
За словами спікера Кремля Дмитра Пєскова, вступ України до Альянсу змусить Росію вжити "активних заходів". У відповідь Кулеба заявив, що Київ не цікавить думка Росії про приєднання України до НАТО.
20 жовтня під час візиту до Києва глава Пентагону Ллойд Остін зазначив, що "жодна третя країна" не має права вето на вступ України до НАТО. У відповідь президент РФ Володимир Путін сказав, що міністр оборони США "відкриває двері НАТО Україні".
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія не має боятися вступу України до НАТО, оскільки це оборонний альянс.