"Ми будемо готові запросити Україну, коли союзники погодяться". Опубліковано текст комюніке саміту НАТО у Вільнюсі
Лідери НАТО вітали президента України на інавгураційному засіданні ради Україна – НАТО, вітали вступ Фінляндії до Альянсу, підтвердили політику відкритих дверей і заявили, що "з нетерпінням очікують на вступ Швеції".
Членству України в НАТО присвячено 11-й пункт комюніке.
"Ми повністю підтримуємо право України на вибір власних механізмів гарантування безпеки. Майбутнє України – в НАТО. Ми підтверджуємо взяте на саміті в Бухаресті у 2008 році зобов'язання про те, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності плану дій щодо членства. Україна стає все більше оперативно й політично інтегрованою в Північноатлантичний альянс і досягла суттєвого прогресу на шляху реформ", – зазначають там.
Також НАТО продовжить "підтримувати й аналізувати прогрес України в забезпеченні оперативної сумісності, а також у проведенні необхідних додаткових демократичних реформ і реформ сектору безпеки".
"Міністри закордонних справ НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес у межах адаптованої річної національної програми. Альянс підтримуватиме Україну в проведенні цих реформ на її шляху до майбутнього членства. Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Країну-агресора Росію названо в документі "найбільшою і прямою загрозою безпеці союзників, а також миру й стабільності в євроатлантичному регіоні".
Лідери НАТО висунули вимогу до РФ негайно завершити війну й вивести війська з території України, засудили її агресію та підтримали українську формулу миру.
Контекст:
Саміт НАТО у Вільнюсі відбувається 11–12 липня. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.
The Guardian, посилаючись на джерела в Альянсі, повідомила сьогодні, що Зеленський вдався до жорсткої публічної дипломатії, домагаючись зміни тексту підсумкового комюніке. Вирушаючи до Вільнюса, президент України заявляв, що "схоже, немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу". Він має намір "відверто обговорити це на саміті".