Мінські угоди є неефективними, тому що в них не визначено сторін конфлікту на Донбасі – Гармаш
"Вони не давали того ефекту, якого від них чекають. Хоча чекають, на мій погляд, марно. Тому що, на жаль, у Мінських домовленостях немає механізму врегулювання конфлікту. Мінські переговори, на мій погляд, зараз – це просто дипломатична, інформаційна зброя, яку кожна зі сторін використовує у своїх інтересах", – сказав він.
За словами журналіста, "у Мінських угодах не визначено, хто є сторонами конфлікту, тому Мінські угоди не можуть бути ефективними".
"Тому що є одна сторона конфлікту – Україна. А нам немає з ким розмовляти. Росія каже, що вона – "посередник". А ОРДЛО не є членами ТКГ, по-перше. А по-друге, Україна не визнає ОРДЛО як суб’єкта міжнародного конфлікту. Тому що, по-перше, це українська територія, а по-друге, ми ж всі розуміємо, що там російські гроші, російські військові, російське керування цим конфліктом", – пояснив Гармаш.
Він висловив упевненість, що конфлікт на Донбасі "просто зійшов би нанівець і його не було б", якби Росія вийшла з окупованих територій.
"Це розуміють в усьому світі. Тому, поки немає в мінських перемовинах другої сторони конфлікту, ефекту не буде. Але як інструмент впливу на вирішення цього конфлікту, як інструмент впливу сторін конфлікту одна на одну, вони працюють. І я вважаю, досить ефективно", – заявив Гармаш.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, надані Україною.
Переговори щодо врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Мінськ став місцем зустрічей ТКГ 2014 року. Наразі через пандемію коронавірусу засідання ТКГ відбуваються у форматі відеозв'язку.
12 лютого 2015 року в Мінську тодішні лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки що Мінських угод не виконано.