"Між нами не має бути кордонів". Україна і Польща укладуть угоду про спільний прикордонно-митний контроль

Дуда і Зеленський хочуть, щоб між Польщею та Україною "не було бар'єрів"
Фото: president.gov.ua
Україна і Польща найближчим часом укладуть двосторонню угоду про спільний прикордонно-митний контроль. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський, виступаючи 22 травня у Верховній Раді на спеціальному засіданні за участю президента Польщі Анджея Дуди. Відео виступів двох лідерів опублікував Офіс президента.

"Між нами справді не має бути кордонів, барʼєрів. Український і польський народи ментально давно не розділяють. Тож ми дійшли згоди найближчим часом втілити це й у відповідній двосторонній угоді. Спершу щодо спільного прикордонно-митного контролю, а згодом і єдиного вже умовного кордону, коли Україна буде членом Євросоюзу", – заявив президент.

Зі свого боку Дуда, виступаючи в Раді, сказав, що настав час для підписання нової угоди про добросусідство між Україною та Польщею.

Він наголосив, що польсько-український кордон "має об'єднувати, а не розділяти".

За його словами, досвід засвідчив, що інфраструктура автомобільних доріг та залізниць між Польщею й Україною не найкраща. "Нехай одним із знаків наших [добрих] відносин буде швидкісне залізничне сполучення Києва і Варшави. Я вірю, що ми це зробимо найближчими роками", – додав Дуда.

Як повідомив у Facebook заступник міністра інфраструктури України Мустафа Найєм, за підсумками сьогоднішньої зустрічі президентів українська сторона передасть партнерам драфт міжурядової угоди про спільний контроль осіб, транспортних засобів і товарів у загальних пунктах пропуску відповідно до міжнародних принципів "єдиного вікна" та "єдиної зупинки" та проєкт ноти про організацію роботи спільних пунктів пропуску на українсько-польському кордоні

"Фізично це буде означати спільне розташування прикордонних та митних служб обох країн в одному приміщенні для контролю експорту та імпорту, що дозволяє скоротити час перетину кордону, а також спростити переміщення людей та товарів через кордон", – написав Найєм.

За його словами, на українсько-польському кордоні вже працюють чотири пункти пропуску за цим механізмом.

Контекст:

Від початку повномасштабного вторгнення РФ Польща прийняла понад 3,3 млн українців і, як говорив Зеленський, робить усе, щоб вони почувалися там не біженцями, "а як удома". Також Польща надає Україні військову допомогу.

Дуда в промові з нагоди 231-річчя прийняття конституції Польщі 3 травня висловлював надію, що Україна "буде на десятиліття, а може, дай боже, на століття братньою для Польщі державою, і як, сподіваюся, пророчо сказав Зеленський: між нашими країнами – Польщею та Україною – не буде більше кордону. Цього кордону фактично не буде".