"Моє крісло – електричне". Венедіктова розповіла, у якому випадку готова піти у відставку
Головред "РБК-Україна" Сергій Щербина запитав, чи готова Венедіктова разом із головою Служби безпеки України Іваном Бакановим розділити із президентом Володимиром Зеленським політичну відповідальність за кримінальне провадження проти нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука і, якщо не вдасться довести справу до вироку, піти у відставку.
"Я і Баканов прийшли із президентом. Слухайте, ми ж прийшли так само не посидіти у кріслі. Ви думаєте, у мене таке прекрасне крісло? Для людини, яка прийшла з університету, достатньо свободолюбивої, достатньо дорослої жінки, я вам хочу сказати, що в мене крісло електричне. І я прийшла в це крісло не триматися за нього, а зробити максимально і так само чесно. У мене є свої цінності і принципи, і я прийшла виконувати те, що я говорила два роки тому. Я про це пам'ятаю", – сказала генпрокурорка.
Вона заявила, що політична відповідальність президента "заслуговує тільки на підтримку".
"Наша з Іваном Геннадійовичем політична відповідальність... Якщо питання просто в тому, щоб піти і залишити крісло, – для цього мають бути абсолютно зрозумілі підстави. Якщо не буде вироку суду, але я чесно зробила свою роботу, чесно підготувала підозри, чесно їх відстоювала, чесно з ними йду, а судді і сторона захисту вважають по-іншому? Чекайте, я вам що, політична маріонетка – під усіх підлаштовуватися? [...] Тому я піду у відставку, якщо буду вважати, що я зробила професійно неетично щось (тому що якщо я зроблю злочин, мене по-іншому відправлять із крісла). Якщо Верховна Рада так вирішить, це буде їхнє рішення", – сказала глава Офісу генпрокурора.
За словами Венедіктової, вона несе юридичну відповідальність за свої дії.
"Тому давайте виходити з того, чесно я зробила роботу чи нечесно. І це буде відповідь на ваше питання про політичну відповідальність", – додала вона.
Контекст:
Венедіктову призначили главою Офісу генпрокурора 17 березня 2020 року. Це перша жінка на посаді генпрокурора в історії України.
Медведчук – один із найбагатших депутатів Верховної Ради. Він входить у першу сотню найбагатших українців за версією журналу Forbes. Видання оцінило його статки у $620 млн, він посідає 12-те місце в рейтингу. Політик відомий своїми зв'язками з Росією, він кум президента РФ Володимира Путіна.
11 травня Венедіктова підписала Медведчуку і його колезі по фракції Тарасові Козаку підозри у державній зраді та замаху на розкрадання національних ресурсів. ЗМІ повідомили, що в будинку Медведчука в Києві й офісі ОПЗЖ СБУ проводила обшуки.
Венедіктова підкреслила, що політики у справі немає, ідеться лише про кримінальні злочини.
У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ таємних відомостей про українські війська, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.
12 травня Медведчук і його адвокати прийшли в Офіс генпрокурора й ознайомилися з підозрою. За словами захисників політика, його повідомили про підозру за ст. 111 (державна зрада) і за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму.
13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня. Прокуратура просила заарештувати його до 10 липня з альтернативою застави в розмірі 300 млн грн.
Сам нардеп назвав справу політично мотивованою.