Московський патріархат намагається перешкодити вільному рішенню громад про перехід у ПЦУ – архієпископ Євстратій
Архієпископ Православної церкви України Євстратій (Зоря) заявив в ОБСЄ, що Московський патріархат використовує інформаційний і юридичний тиск на громади, які ухвалюють рішення про те, належати їм до російської чи української церкви.
Після одержання томосу про автокефалію Православною церквою України відбувається добровільне об'єднання українських православних, якому намагаються перешкодити представники Української православної церкви Московського патріархату. Про це заявив 1 квітня представник Православної церкви України при європейських інституціях, архієпископ ПЦУ Євстратій (Зоря) в ОБСЄ. Текст своєї промови Зоря опублікував у Facebook.
"Релігійні громади ухвалюють на своїх загальних зборах рішення про підпорядкування – належати до російської церкви чи до української церкви. Московський патріархат намагається перешкодити вільному рішенню громад. У тому числі використовується інформаційний та юридичний тиск, поширення звинувачень у традиційному стилі російської пропаганди", – заявив він.
Зоря підкреслив, що українська церква виступає за право кожної релігійної громади відповідно до закону вільно ухвалювати рішення, якому релігійному центру вона бажає підпорядковуватися.
"Це відповідає загальному праву на свободу релігії і переконань. Ми виступаємо проти насильства і не раз засуджували будь-які заклики до насильства в питаннях, що стосуються церкви. Ми відкриті до конструктивного діалогу з усіма зацікавленими сторонами, включаючи ОБСЄ", – підсумував він.
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, у ньому взяли участь лише двоє митрополитів УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його митрополиту Київському та всієї України Епіфанію у Стамбулі. 3 лютого відбулася інтронізація Епіфанія.
Православна церква України опублікувала інтерактивну карту переходу церковних парафій УПЦ МП в об'єднану автокефальну церкву. Станом на 1 квітня до ПЦУ приєдналися 506 парафій.