МОЗ не займається корупційними проблемами в системі обігу ліків – Союз споживачів медичних послуг
Експерт розповів, що запропонував Ляшку відразу після його призначення міністром обговорити боротьбу з корупцією в цій сфері, але у відповідь дістав відписку за підписом директора фармацевтичного директорату Олександра Комаріди. Онищенко опублікував у блозі цей лист.
Він зазначив, що ухваленого 2018 року закону, який мав забезпечити вільний доступ до інформації про результати досліджень ліків, не виконують через підзаконні акти, і в підсумку він стосується тільки ліків, зареєстрованих після жовтня 2018 року.
"Навіть у такому зґвалтованому вигляді закон не виконується протягом трьох років. Але й без ознайомлення з висновками досліджень можна легко довести, що твердження МОЗ про ефективність та безпечність усіх ліків, зареєстрованих в Україні, не відповідають дійсності", – зазначив Онищенко.
Лобіювали такий підхід до інформації про препарати члени Асоціації виробників ліків України – "Фармак", "Борщагівський ХФЗ", "Інтерхім", "Юрія-Фарм", "Індар" і "Сперко Україна" – стверджує автор блогу. Ці компанії, зокрема, виробляють імунотропні препарати. Онищенко переконаний, що такі ліки не можна продавати без рецепта й використовувати без нагляду лікаря.
"До безрецептурних індукторів інтерферону належить також тилорон, що має ембріотоксичну дію і протипоказаний при вагітності. За кордоном препарати тилорону протипоказані дітям до 18 років. Однак "Аміксин ІС" ("Інтерхім") в Україні показаний для лікування грипу та ГРВІ без обмежень у дорослих та дітей із семи років. Безрецептурні індуктори інтерферону на основі інесаміуму йодиду – "Амізон", "Амізончик", "Амізон МАКС" ("Фармак", Україна) – у країнах із розвинутою медициною і регуляторною системою взагалі не вважають ліками. В авторитетних наукових виданнях відсутні публікації, які доводять ефективність та безпечність молекули. У затвердженому МОЗ України протоколі медичної допомоги "Грип" вказано: "На сьогоднішній день існує небагато лікарських засобів із доведеною противірусною ефективністю по відношенню до вірусів грипу. Це "Занамівір" та "Озельтамівір". Однак за даними аналітичної системи PharmXplorer, лише протягом 2020 року українцям продано 9,3 млн упаковок наведених тут індукторів інтерферону на суму 1,4 млрд грн", – написав він.
Голова організації підкреслив, що імуномодулятори замість лікування можуть завдати непоправної шкоди здоров'ю і Академія медичних наук України офіційним листом підтверджувала, що виступає проти безрецептурного продажу і реклами противірусних та імунотропних препаратів.
"Не дивує, що МОЗ намагається змінити кримінальну відповідальність за порушення порядку доклінічного вивчення, клінічних випробувань і державної реєстрації лікарських засобів на адміністративну. Проєкти змін до кодексів уже направлені на погодження міністерствам і відомствам. У разі їхнього прийняття контрольно-дозвільна система може остаточно втратити гальма", – заявив він.
Щодо гомеопатії Онищенко написав, що вчені наголошують на відсутності ефективності гомеопатії й у розвинених країнах є документи, які регламентують їхній випуск без вказівки лікувальних властивостей.
"Одна справа – відпускати без рецепта таблетки зі слідами розтертого розмарину, кардинально інша – потурати втручанню в імунну систему дорослих і дітей імунотоксичними ксенобіотиками хімічного синтезу без фахового призначення і контролю", – зазначив експерт.
Онищенко вважає, що МОЗ має узгодити підзаконні акти із законом України "Про лікарські засоби", зокрема підготувати наказ про затвердження форм звітів про доклінічні дослідження і звітів про клінічні випробування лікарських засобів, а також змінити порядок проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, забезпечити вільний доступ до всіх результатів доклінічного вивчення та клінічних випробувань лікарських засобів.