МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через "обурливе рішення" зупинити авіасполучення
Міністерство закордонних справ Білорусі надіслало Україні ноту протесту через рішення Кабінету Міністрів зупинити авіасполучення. Про це йдеться в опублікованій 25 травня заяві МЗС Білорусі.
У цій ноті написано, що білоруська сторона "з подивом сприйняла рішення" Кабінету Міністрів України, яке ухвалили "у зв'язку з авіаційною подією, що не має стосунку до України".
МЗС Білорусі вважає, що "обурливе рішення" України про організацію "авіаційної блокади" спрямоване на завдання економічних збитків Білорусі.
"У зверненні білоруського дипломатичного представництва висловлено сподівання на повернення української сторони в русло шанобливого і такого, що відповідає взаємним інтересам міждержавного спілкування з Республікою Білорусь, а також об'єктивну, всебічно виважену і відповідну духу добросусідства позицію України, що базується на принципах невтручання у внутрішні справи одне одного", – ідеться в повідомленні МЗС Білорусі.
Контекст:
23 травня винищувач білоруських ВВС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не знайшли).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали білоруського журналіста та ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі). Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які виникли після оголошення результатів виборів президента країни.
Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшуковувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).
Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що наразі в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю, це рекомендувала і Єврорада. Окрім того, 25 травня керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.
Кабінет Міністрів України сьогодні ухвалив рішення зупинити авіасполучення з Білоруссю із 26 травня.