МЗС Канади закликало громадян країни покинути Україну
"Оскільки ми й далі тісно співпрацюємо з нашими партнерами і стежимо за ситуацією, я закликаю всіх канадців в Україні вжити необхідних заходів, щоб покинути країну зараз. Із 1 лютого ми закликаємо канадців уникати будь-яких поїздок в Україну через продовження російських загроз і ризик збройного конфлікту. Ми також просимо канадців, які вже перебувають в Україні, виїхати, поки є комерційні рейси. Нашим найвищим пріоритетом залишається безпека канадців", – заявила вона.
Жолі зазначила, що канадський дипломатичний та консульський персонал залишається на місці і готовий надати консульську допомогу громадянам Канади "за потреби".
"Однак наші можливості в цьому можуть бути дуже обмеженими", – додала міністерка.
Вона також закликала всіх громадян країни реєструватися у Службі реєстрації канадців за кордоном при уряді.
Журналістка CBC News Кіран Макмерчі з посиланням на МЗС Канади повідомила у Twitter, що в Україні зареєстровано 796 канадців. Але громадяни країни не зобов'язані реєструватися, тому їхня кількість може бути більшою.
Заклики покинути Україну напередодні прозвучали і від урядів США, Японії, Нідерландів, Латвії, Естонії, Північної Македонії, Великобританії, Ізраїлю, Данії, Чорногорії.
МЗС Норвегії рекомендує не лише покинути Україну, а й утриматися від поїздок також до Росії та Білорусі. Тим, хто перебуває у РФ, також радять не перебувати на відстані 250 км від кордону з Україною.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону перебуває приблизно 112 тис. військових РФ, із морським та авіаційним компонентами – майже 130 тис.
Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав 2 лютого, що немає жодних достеменних теоретичних дат початку ймовірного широкомасштабного вторгнення Росії до України.
Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії станом на сьогодні оцінюють як низьку.
8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває приблизно 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентами.