МЗС України підтвердило, що дипломатичні паспорти 225 нардепів анульовано. Відомство назвало причину
"Керуючись законодавством України, МЗС України визнало недійсними 225 дипломатичних паспортів народних депутатів, які не були своєчасно повернуті до МЗС на зберігання. Міністерство невідкладно видасть дипломатичні паспорти депутатам, які відбуватимуть офіційні відрядження від Верховної Ради", – пояснили у МЗС.
Зовнішньополітичне відомство зазначило, що "дипломатичні паспорти видаються народним депутатам України виключно для здійснення офіційних відряджень" і після повернення протягом 10 днів їх необхідно передати у МЗС на зберігання.
"За жодних обставин дипломатичні паспорти не можуть використовуватися для приватних поїздок", – наголосили у відомстві.
У МЗС стверджують, що за останні місяці неодноразово просили народних депутатів повернути паспорти та "взаємодіяли з Верховною Радою щодо організації цього процесу".
"Останній раз ми просили здати паспорти впродовж липня. Усі наші заклики були проігноровані", – пояснили у міністерстві.
5 серпня агентство "РБК-Україна" повідомляло, що серед 225 нардепів, дипломатичні паспорти яких анулювало Міністерство закордонних справ, виявилися перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко, віцеспікерка Олена Кондратюк, голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан уранці 24 лютого після початку вторгнення російських військ в Україну. 22 травня парламент укотре продовжив воєнний стан, цього разу до 23 серпня. Він передбачає заборону на виїзд за кордон чоловіків призовного віку, окрім особливо визначених умов.
На сайті президента України реєстрували петиції з вимогою скасувати заборону виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану. 21 травня одна з них набрала необхідні для розгляду президентом 25 тис. підписів.
22 травня Зеленський, коментуючи її, сказав: "Я, напевно, не до кінця розумію, до кого ця петиція. До мене? Або, може, ця петиція має бути адресована батькам, які втратили воїнів, які ціною свого життя захистили Україну, ту чи іншу область, те чи інше місто?"
У липні 25 тис. голосів набрала ще одна схожа петиція.
31 травня стало відомо, що народні депутати намагаються змінити для себе порядок виїзду за кордон – у ВР зареєстрували законопроєкт №7383, який пропонує зміни у порядок поводження з дипломатичними паспортами. Автори проєкту хочуть, щоб диппаспорти видавали на всю каденцію і повертали їх депутати вже після припинення повноважень.