МЗС України про переговори Путіна, Меркель і Макрона: Закликаємо РФ припинити перекладати відповідальність на інших і почати виконувати зобов'язання
Прогресу в урегулюванні конфлікту на Донбасі можна досягти тільки із залученням усіх країн – учасників нормандського формату. Про це Міністерство закордонних справ України заявило в коментарі "BBC News Україна", коментуючи розмову президента Франції Еммануеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель і президента Росії Володимира Путіна.
"Зрушень у врегулюванні російсько-українського збройного конфлікту можна досягти за наявності політичної волі та залучення всіх учасників нормандського формату", – заявили у відомстві.
Європейські партнери України дали Росії сигнал, що вона має виконувати зобов'язання і дотримуватися режиму припинення вогню, зазначили у МЗС України.
"Укотре закликаємо Росію припинити перекладати відповідальність на інших та почати виконувати в повному обсязі свої зобов'язання – як у рамках Мінських домовленостей, так і домовленостей "Нормандської четвірки", досягнутих у ході Паризького саміту", – ідеться в заяві.
У МЗС уточнили, що йдеться про дотримання режиму припинення вогню, розблокування роботи контрольних пунктів в'їзду/виїзду, поліпшення умов життя людей уздовж лінії розмежування.
Макрон, Путін і Меркель говорили про боротьбу з пандемією, ситуацію в Білорусі, Лівії та Сирії, відносини Росії з ЄС, а також про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального. Окрім того, вони обговорили ситуацію на сході України, Меркель і Макрон закликали до проведення переговорів у нормандському форматі щодо реалізації Мінських домовленостей.
Речник МЗС України Олег Ніколенко, коментуючи анонсовану відеоконференцію, закликав до дотримання принципу "нічого про Україну без України".
Спікерка президента України Юлія Мендель заявила після конференції, що жодних рішень щодо України без її участі не можуть і не будуть ухвалювати. Україна продовжує переговори з усіма країнами нормандського формату на різних рівнях, зазначила вона.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, однак цього не сталося.
12 січня 2021 року в Берліні відбулися перші цього року переговори радників лідерів "Нормандської четвірки". Заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак за підсумками зустрічі заявив, що "похвалитися нічим".
Голова української делегації у ТКГ щодо врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук повідомив про підготовку зустрічі лідерів "Нормандської четвірки" у квітні, але у Кремлі це спростували.
9 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо саміт не відбудеться, він готовий зустрітися з лідерами "Нормандської четвірки" – Меркель, Макроном і Путіним – окремо.