МЗС України викликало посла Киргизстану через повідомлення про продаж Росії техніки для війни в обхід санкцій

Реекспорт із території Киргизстану в РФ товарів, які можуть використовувати для війни, Київ розцінюватиме як недружні дії, зауважили послу Кадиркулову в МЗС України
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)
МЗС України 20 липня викликало посла Киргизстану Ідріса Кадиркулова для надання пояснень щодо інформації про використання юрисдикції республіки для обходу санкцій проти країни-агресора РФ, зокрема постачання продукції подвійного призначення та високотехнологічних компонентів і виробів, які можуть використовувати для виготовлення зброї. Про це повідомляє сайт зовнішньополітичного відомства України.

"Увагу дипломата було привернуто до того, що Киргизька Республіка як член світового співтовариства має відповідально ставитися до дотримання міжнародної санкційної політики проти Росії, – ідеться у повідомленні. – Окремо було підкреслено, що реекспорт із території Киргизстану до РФ товарів, які можуть використовуватися для оснащення військової техніки, буде розцінюватися українською стороною як недружні дії, спрямовані на підтримку загарбницької війни Росії проти України".

Про те, що США до кінця липня готуються ввести санкції щодо Киргизстану, через який у Росію постачають продукцію, що підпадає під санкції, наприклад, дрони із Китаю, 18 липня повідомляли ЗМІ.

За словами двох офіційних осіб США, ознайомлених із планами, після кількох місяців безрезультатних візитів до Киргизстану групи американських та європейських дипломатів адміністрація президента Джо Байдена готує економічні заходи, щоб змусити країну припинити торгівлю.

The Washington Post вказала, що після початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну і санкцій, які вводили після нього, товарообіг між Росією і країнами Центральної Азії різко зріс.

У посольстві Киргизстану у США, куди видання звернулося по коментарі, запевнили, що їхня країна стоїть на позиціях боротьби з незаконною торгівлею. Сплеск товарообігу з Росією пояснили там удосконаленням системи відстеження товарів, які перетинають кордони. У посольстві також нагадали, що Росія – один із основних торговельних партнерів країни, а на її території проживає приблизно мільйон громадян Киргизстану.

Контекст:

Країни ЄС, США та інші держави вперше ввели санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022-го, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.

РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав президент України Володимир Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими у дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року на РФ було накладено понад 13,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим та частину території Донбасу, – приблизно 16,2 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.