В окрузі №87 треба провести повторні вибори в Раду – "Опора"

Усі варіанти, окрім повторних виборів, не дають змоги визначити справжнє волевиявлення громадян, упевнені в "Опорі"
Фото: depositphotos.com
Ситуацію зі встановленням результатів виборів в окрузі №87 в Івано-Франківській області потрібно вирішити за допомогою повторних виборів, ідеться в заяві громадянської мережі "Опора", опублікованій 19 травня.

19 травня ЦВК визнала недійсним голосування на шести виборчих дільницях і склала новий протокол про результати виборів у скандальному окрузі №87, згідно з яким переможцем знову визнали кандидата від "Слуги народу" Василя Вірастюка.

На думку "Опори", найдемократичнішим способом вирішення проблеми могло б стати політико-правове рішення про проведення повторних виборів, відповідальність за яке на себе має взяти український парламент.

"Усі інші варіанти не дозволяють переконливо визначити дійсне волевиявлення громадян і не забезпечують належну суспільну довіру до результатів голосування", – ідеться в заяві.

Зазначають, що рішення ЦВК приймали за умов відсутності чітких механізмів правового вирішення безпрецедентної ситуації в окрузі.

"Повторні вибори за умови належного законодавчого забезпечення дозволять усім політичним суб'єктам узяти участь у новому виборчому процесі, а виборцям гарантуватимуть право на чесні результати виборів", – вважають в "Опорі".

В організації зазначили, що водночас із відповідальним рішенням парламенту про захист виборчих прав громадян правоохоронні органи зобов'язані інтенсифікувати розслідування виявлених порушень.

В організації підкреслюють, що в ситуації, яка склалася в окрузі №87, немає ідеальних рішень, і призначення повторних виборів може посилити в майбутньому недобросовісні технології зі зриву голосування.

"Але, на нашу думку, прямі переваги такого варіанта захисту виборчих прав громадян перевищують потенційні ризики й дозволять уникнути правової сумнівності та суспільної нелегітимності результатів виборів в окрузі", – підкреслили в заяві.

Контекст:

28 березня проміжні вибори до Верховної Ради відбулися у двох округах – №50 у Донецькій області та №87 в Івано-Франківській. Голосування проводили у зв'язку з тим, що обрані в цих округах народні депутати склали мандати.

Явка в окрузі №87, за даними Центрвиборчкому, становила 35,05%.

30 березня цілий день підрахунку голосів в окрузі не проводили, склад ОВК змінили. Підрахунок поновили увечері 31 березня. 1 квітня поліція взяла під охорону об'єкти у виборчому окрузі №87.

За даними "Опори", на довиборах до Верховної Ради в окрузі №87 виявили розбіжності в даних на п'яти дільницях. Зокрема, дані протоколів дільничних виборчих комісій і повторного підрахунку голосів не збігаються в кількості бюлетенів на підтримку кандидата від партії "За майбутнє" Олександра Шевченка. Усього в окрузі 117 дільниць.

Поліція відкрила 17 кримінальних проваджень за підсумками виборів в окрузі №87, шість із них – за фактами викрадення виборчих бюлетенів шести дільничних виборчих комісій.

ЦВК на засіданні 5 квітня прийняла для подальшого опрацювання протокол із мокрою печаткою ОВК про підсумки голосування в одномандатному окрузі №87, але 12 квітня Івано-Франківський окружний адміністративний суд визнав цей протокол протиправним.

ЦВК зобов'язала ОВК №87 скласти уточнений протокол про підсумки голосування. 15 квітня його склали.

22 квітня ЦВК встановила перемогу Вірастюка. Під час обговорення проєкту постанови комісії один із її членів зазначив, що не можна однозначно встановити, чи вплинуло зникнення бюлетенів у цьому окрузі на результати виборів. За його словами, Центрвиборчком не може це з'ясувати, тому що в нього немає функцій досудового розслідування.

Громадянська мережа "Опора" повідомляла, що, згідно із протоколом, Вірастюк набрав 15 536 голосів виборців, а Шевченко – 15 114.

5 травня ЦВК не зареєструвала Вірастюка нардепом через відсутність правових підстав. Причиною стало те, що увечері 1 травня Велика палата Верховного Суду визнала протиправними дії ЦВК щодо встановлення результатів виборів в окрузі №87 і скасувала протокол від 22 квітня, згідно з яким Вірастюка визнавали переможцем виборів.