На виборах президента України не буде відеоспостереження – ЦВК
Встановлення відеоспостереження на виборчих дільницях не передбачено українським законодавством, практика застосування веб-камер під час парламентських виборів 2012 року засвідчила неефективність системи, зазначив заступник голови Центрвиборчкому України Євген Радченко.
Відеоспостереження на виборчих дільницях під час президентських виборів 31 березня в Україні не буде. Про це повідомив заступник голови Центральної виборчої комісії Євген Радченко 15 березня на прес-конференції, пише "Українська правда".
Він зазначив, що встановлення камер спостереження не передбачено українським законодавством.
"Відеоспостереження на виборчих дільницях ніяким законом (у тому числі законом про вибори президента) не передбачено, тому його не буде", – сказав він.
Радченко згадав досвід використання відеоспостереження під час парламентських виборів у 2012 році.
"Було витрачено 996 млн грн, куплено 32 тис. з лишком програмно-апаратних комплексів... Ця вся система була змонтована, працювала. У результаті з понад 30 тис. таких комплектів було здійснено трохи більше ніж 180 тис. заходів у систему – приблизно 7,5 разів на кожну виборчу дільницю люди заходили подивитися. Ефективність говорить сама за себе", – зазначив він.
Він також додав, що органи державної влади чи місцевого самоврядування мають право стежити за безпекою приміщень для голосування, які належать їм. За його словами, вони можуть установлювати там камери, але тільки "виключно з міркувань безпеки".
28 жовтня 2012 року під час парламентських виборів в Україні вперше використали відеофіксацію процесу голосування й підрахунку голосів за допомогою веб-камер, повідомляло інтернет-видання LB.ua.
Використання відеоспостереження у 2012 році регламентував закон "Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року", підписаний 5 липня 2012 року Віктором Януковичем, який тоді був президентом України. Документ опубліковано на порталі Верховної Ради України.
За рік після обрання парламенту Михайло Охендовський, який був головою ЦВК із 2013-го до 2018 року, визнав провал цієї практики й виступив проти її подальшого використання на виборах, писало LB.ua. Він зазначав, що інформація з камер виявилася незатребуваною.
На 31 березня заплановано перший тур виборів президента України. До виборчих бюлетенів буде занесено прізвища 39 кандидатів.