На знімальну команду "Схем" напали під час інтерв'ю з головою "Укрексімбанку" Мецгером. Журналісти кажуть – йому не сподобалося їхнє запитання
Як повідомляють журналісти, Мецгеру не сподобалося одне із запитань журналіста Кирила Овсяного. Питання стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем", але журналісти не уточнили, якого саме.
Мецгер наказав охороні "прибрати камери" й "дістати з них касети". Співробітники банку силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки і видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету глави банку всю техніку журналістів, а їх самих не випускали з кабінету.
Знімальна група залишалася заблокованою в кабінеті, де, крім самого Мецгера, також був директор департаменту інформаційної політики "Укрексімбанку" Володимир Пікалов, охоронець і ще один працівник банку, який застосував фізичну силу до оператора "Схем".
Вони оглянули одяг оператора на наявність інших записувальних пристроїв та з погрозами забороняли знімати події на телефон. Оператору і журналісту фізично перешкоджали покидати приміщення. За годину знімальній групі повернули техніку.
Водночас журналіст зміг записати те, що відбувалося, на аудіо.
"Ігоре, візьми у них камери! Виставте їх [камери] за двері. І ось цю теж. Касети повитягуйте", – чути на записі голос Мецгера, який звертається до підлеглих.
Журналісти та представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію і написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності.
Редакція "Радіо Свобода" звернулася до "Укрексімбанку" з проханням прокоментувати ці події. У пресслужбі банку повідомили, що готують коментар зі своєю позицією. На момент написання новини ні на сайті банку, ні на його сторінці в соцмережі або сторінці Мецгера коментарів не було.
Контекст:
Євген Мецгер очолив "Укрексімбанк" у березні 2020 року. До цього він працював в "Укргазбанку", зокрема був директором департаменту малого та середнього бізнесу, згодом членом правління і заступником голови правління.
У 2020 році в межах "Індексу фізичної безпеки журналістів" зафіксовано 77 випадків застосування сили до журналістів в Україні (загальна кількість постраждалих працівників медіа – 101). У 2019 році відбулося 75 інцидентів із застосуванням сили до журналістів, у яких постраждало 86 медійників.
Станом на 29 вересня в Україні розслідували 285 кримінальних проваджень за фактами вчинення правопорушень проти журналістів.