НАБУ хоче мінімізувати репутаційні збитки від провалу "Роттердам плюс" – адвокатка
Сторона захисту очікує, що прозорий та об'єктивний розгляд судом скарги щодо закриття справи "Роттердам плюс" не розтягнуть у часі, оскільки підстав для скасування рішення САП не існує, заявила адвокатка Наталія Дригваль.
Національне антикорупційне бюро (НАБУ) продовжує спекулювати на темі "Роттердам плюс", щоб мінімізувати репутаційні та іміджеві втрати, які бюро понесло за 3,5 року безперспективного розслідування цієї справи. Про це повідомила адвокатка Наталія Дригваль в ефірі телеканала "Україна 24".
"Спекуляції досі тривають. Безпосередньо з боку НАБУ, яке таким чином хоче реабілітувати свої репутаційні та іміджеві втрати. Бюро зазнає їх унаслідок того, що протягом 3,5 року воно не змогло отримати докази незаконності цієї формули, що загалом спочатку було неможливим", – повідомила адвокатка.
За її словами, саме тому НАБУ оскаржило рішення прокуратури про закриття справи у вищих прокурорів, а також за допомогою екснардепа Віктора Чумака намагається оскаржити рішення в суді.
Сторона захисту очікує, що прозорий та об'єктивний розгляд судом скарги Чумака не розтягнуть у часі, оскільки підстав для скасування рішення САП не існує.
"Я впевнена в тому, що рішення буде законним і об'єктивним, оскільки Україна вже не може взяти ретроспективний ракурс щодо ціноутворення на енергетичні ресурси. Президент підписав меморандум із МВФ, який пропонує адекватну й аналогічну формулу ціноутворення на газ. Тому визнання будь-якої незаконності у справі "Роттердам плюс" перекреслює всю іміджеву, власне кажучи, політичну кар'єру чинної влади", – додала Дригваль.
28 серпня САП повідомила про закриття справи "Роттердам плюс" у частині, яка стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. 8 серпня закінчувався термін проведення розслідування, яке триває 3,5 року, із березня 2017-го. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії суто для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала внесення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року з введенням ринку електроенергії.
Ціна газу для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою "Амстердам плюс". Уряд Олексія Гончарука ввів, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі з МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доправлення газу з Нідерландів – біржа TTF.