НАБУ та експертка Педь хочуть уникнути відповідальності за порушення закону у справі "Роттердам плюс" – адвокатка
Адвокатка у справі "Роттердам плюс" Наталія Дригваль звинуватила представників НАБУ і судову експертку Ірину Педь у проведенні слідчих дій після закриття кримінального провадження.
Детективи Національного антикорупційного бюро України та судова експертка Ірина Педь проводили слідчі дії після закриття справи "Роттердам плюс", що було грубим порушенням закону, а тепер намагаються уникнути відповідальності за це. Про це у блозі на сайті "Обозреватель" заявила адвокатка у справі "Роттердам плюс" Наталія Дригваль.
"Очевидно, що детективи НАБУ й експертка Ірина Педь за допомогою ЗМІ намагаються відвернути увагу від своїх протиправних дій, ініціювавши незаконне кримінальне провадження нібито за фактом "тиску на експерта" як акт помсти", – вважає вона.
За словами Дригваль, неправдивість таких тверджень "легко спростовується офіційними документами", спрямованими експерту стороною захисту у вересні 2020 року – у них містилися "прохання утриматися від порушення закону, оскільки слідчі дії на той вже були заборонені".
"Однак подальша поведінка Ірини Педь тільки зайвий раз підтвердила наявність стійкої коаліції двох "незалежних" органів у боротьбі проти формули "Роттердам плюс". Ми розцінюємо такі дії черговим непрофесіоналізмом із боку НАБУ, грубим нехтуванням закону, яке виразилося наразі в ініціюванні заангажованих кримінальних переслідувань осіб, що їх викривають", – наголосила Дригваль.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії суто для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала внесення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року з введенням ринку електроенергії. Пізніше у зв'язку з введенням формули було відкрито кримінальне провадження.
28 серпня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про закриття справи "Роттердам плюс" у частині, що стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. 8 серпня закінчувався термін проведення розслідування, яке триває три з половиною роки, з березня 2017-го. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Під час засідання Вищого антикорупційного суду 23 вересня прокурор САП Віталій Пономаренко заявив, що жодних доказів скоєння злочину у цій справі за три з половиною роки виявити не вдалося. Суд погодився, що справу потрібно закрити.
За місяць після закриття справи "Роттердам плюс" і підтвердження цього рішення Вищим антикорупційним судом НАБУ повідомило про отримання експертизи, яка нібито підтверджує 40 млрд грн збитків від дії формули. Адвокати сторони захисту повідомили про фальсифікацію матеріалів заднім числом і звернулися в Держбюро розслідувань.