НАБУ і САП заявили про викриття схеми із заволодіння одеським аеропортом. Серед підозрюваних – два відомі бізнесмени й колишній мер

Новий термінал збудували за кредит, який бізнесмени взяли під заставу майнового комплексу аеропорту, повідомили в НАБУ
Фото: Odesa Airport / Міжнародний аеропорт "Одеса" / Facebook

Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему із заволодіння Міжнародним аеропортом "Одеса" і прибутком від його роботи у 2012–2022 роках. Про це йдеться в повідомленнях, які опублікували пресслужби відомств 29 серпня. 

Як зазначили в НАБУ, вартість аеропорту – 118 млн грн, а прибуток від його роботи за 10 років – більше ніж 2,5 млрд грн. 

За даними слідства, у 2011 році група осіб, до якої входили колишній міський голова Одеси, його заступник, керівник одного з товариств з обмеженою відповідальністю і два бізнесмени, розробили й реалізували злочинну схему, унаслідок якої майновий комплекс аеропорту "перейшов із власності територіальної громади у спільну власність міста й так званих приватних інвесторів", додали в САП. 

Антикорупційні відомства підкреслюють, що аеропорт – стратегічно важливий об'єкт. Унаслідок дій фігурантів місто втратило будь-який контроль над аеропортом і не отримувало прибутку від його діяльності, зазначили в САП.

"Натомість особи, які отримали контроль над аеропортом, роками привласнювали дохід від його діяльності. Для унеможливлення повернення аеропорту у власність міста усе його майно заставили в банк для отримання кредиту, який не погашали взагалі. Унаслідок таких дій місцевому бюджету завдано збитків на загальну суму понад 2,5 млрд грн, частина з яких, а саме 118 млн грн, – це вартість аеропорту, а інша – незаконно привласнений прибуток", – розповіли у прокуратурі. 

Інфографіка: nabu.gov.ua

За даними НАБУ, схему заволодіння майном аеропорту організували відомі одеські бізнесмени.

"Для цього [вони] зареєстрували товариство з обмеженою відповідальністю, яке мало заснувати спільне товариство з Одеською міською радою, із розподілом часток 75% і 25% відповідно, з метою отримання у власність і подальшої приватизації майнового комплексу аеропорту вартістю близько 118 млн грн. Отримання згоди депутатів ОМР на створення товариства забезпечив тодішній міський голова, розповівши про нібито плани співзасновника інвестувати в розвиток аеропорту. Крім того, посадовець вчинив службове підроблення, що надавало підконтрольному ТОВ право утворювати спільне з ОМР товариство в обхід конкурсу", – додали в бюро. 

В НАБУ підкреслили, что майно аеропорту, яке бізнесмени отримали у спільне користування з містом, не підлягало приватизації, оскільки мало загальнодержавне значення, забезпечувало виконання функцій прикордонного й митного контролю.

"Ба більше: 535 одиниць основних засобів із 2488 переданих були аеродромними об’єктами, що забезпечують безпеку польотів й не могли бути відчуженими в принципі, – зазначили в НАБУ. – Окрім того, за договором "інвестори" зобов’язувалися внести статутний капітал у розмірі 355 млн грн, побудувати новий термінал і злітно-посадкову смугу. Проте більша частина внесених коштів через дії учасників схеми стала предметом застави й була заблокована банком, тобто не підлягала використанню. Новий термінал збудували за кредит, узятий під заставу майнового комплексу аеропорту, а злітно-посадкову смугу не починали будувати взагалі". 

Сьогодні п'ятьох фігурантів справи – двох бізнесменів, колишнього міського голову і його заступника, а також директора ТОВ – повідомили про підозри в заволодінні майном (за ст. 191 Кримінального кодексу України), колишнього мера також підозрюють у службовому підробленні. 

Імен фігурантів НАБУ і САП не називають. У 2011 році мером Одеси був Олексій Костусєв – батько нардепа Олексія Гончаренка (Костусєв у 2013 році достроково склав повноваження, і, як писала "Думська", виїхав з України, у 2014-му його бачили в Латвії, Гончаренко розповідав, що не спілкується з батьком із 2009 року).

Відомі бізнесмени, як зазначає "Суспільне", – Борис Кауфман і Олександр Борухович (Грановський). "Економічна правда" писала у 2011 році у статті "Як Костусєв позбувся одеського аеропорту" про "сумнівне рішення" Одеської міської ради, наслідком якого стала поява другого приватного аеропорту в Україні. Власниками фірм, які отримали 75% аеропорту, видання називало Кауфмана та Грановського. 

Контекст:

 Кауфман і Борухович (Грановський) фігурують також у провадженні, яке стосується витрат з міського бюджету Одеси. НАБУ підозрює, що вони контролювали чиновників Одеської міської ради й бюджетні витрати міста.