НАБУ наполягає на заміні прокурора у справі "Роттердам плюс"
Слідство впевнене, що зібрало достатньо доказів того, що народу України формулою "Роттердам плюс" завдали шкоди в розмірі 40 млрд грн. Незважаючи на це, прокурор, який веде справу, на фінальній стадії розслідування вирішив закрити справу. Про це заявили в НАБУ.
Детективи Національного антикорупційного бюро повідомили комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики про проблеми розслідування "справи Роттердам плюс". Про це пресслужба НАБУ поінформувала у Facebook 16 грудня.
У НАБУ вважають, що зібрали достатньо доказів того, що народу України застосуванням формули "Роттердам плюс" завдали багатомільярдних збитків.
"Суд має зважити на всі обставини й ухвалити справедливе рішення. Очевидно, що належно представити обвинувачення у суді нинішній прокурор неспроможний, оскільки він, попри шість обґрунтованих підозр, на фінальній стадії розслідування вирішив закрити справу, відтак позбавив навіть шансу на перемогу у змагальному процесі", – зазначили в повідомленні.
НАБУ заявило, що Офіс генерального прокурора саботує вимогу про заміну прокурора у справі.
Детективи НАБУ акцентували увагу народних депутатів на головних аргументах слідства і важливості заміни прокурора.
"Слідство встановило, що представники групи приватних теплогенеруючих компаній у 2015 році почали тиснути на керівництво Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, аби воно включило до тарифу на електроенергію, що виробляли ТЕС цієї групи, видатки, які насправді не здійснювалися, а саме – витрати на доставку та перевалку вітчизняного енергетичного вугілля в Україну з портів у Європі задля погашення власних кредитів групи коштом споживачів", – ідеться в пості.
НАБУ вважає закладення у вартість електричної енергії, виробленої з вугілля українського видобутку, транспортних витрат із транспортування вугілля з-за кордону необґрунтованим.
"У розпорядженні слідства – наукові дослідження національних та іноземних фахівців, експертні висновки державних експертних установ та фахових приватних експертів. Вони свідчать про заподіяння майже 40 млрд грн збитків народу України", – підкреслили в антикорупційному бюро.
У НАБУ підкреслили важливість заміни прокурора у справі і звернення до суду із цивільним позовом від імені держави для повернення їй украдених коштів.
16 грудня в НАБУ заявили, що зафіксували факти, які можуть свідчити про вплив групи компаній – ініціатора введення "Роттердам плюс" – на кадрові призначення у владі, наслідком чого стала кардинальна зміна позиції профільного міністерства в питанні відшкодування збитків, завданих державі через дію формули.
НАБУ оприлюднило фрагмент розмови топменеджера ДТЕК та іноземця про жінку – кандидата на посаду глави Міністерства енергетики України. Із контексту можна зробити висновок, що йдеться про колишню т.в.о. міністра Ольгу Буславець.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вартість вугілля розраховували за формулою "вартість вугілля в порту Роттердам плюс вартість його доправлення в Україну". Через застосування формули теплові генерації, зокрема ДТЕК і державне "Центренерго", продавали електроенергію дорожче, зазначала "Економічна правда". Формулу скасували 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії.
28 серпня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про закриття справи "Роттердам плюс" у частині, що стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитків. 8 серпня спливав термін проведення розслідування, яке триває три з половиною роки, із березня 2017-го. Згідно із Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Під час засідання Вищого антикорупційного суду 23 вересня прокурор САП заявив, що жодних доказів скоєння злочину в цій справі протягом трьох із половиною років виявити не вдалося. Суд погодився, що справу потрібно закрити.
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду 18 листопада припинила всі провадження щодо оскарження рішення прокуратури закрити справу "Роттердам плюс" через відсутність складу злочину.