Найєм: Думаю, закон про антикорупційний суд ми отримаємо в незграбному, кастрованому вигляді до середини березня G

Найєм: Сподіваюся, у Банкової все ж вистачить мудрості прислухатися до здорового глузду
Фото: ЕРА

Якщо законопроект про антикорупційний суд буде ухвалено у нинішньому вигляді, це призведе до кризи у відносинах України з міжнародними партнерами, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм.

В Адміністрації Президента України починають діяти лише після того, як почують позицію західних партнерів. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив народний депутат від БПП Мустафа Найєм, коментуючи заяву МВФ про те, що законопроект президента України Петра Порошенка про антикорупційний суд суперечить рекомендаціям Венеціанської комісії.

"Аргументи МВФ – це не магія чи диво. Про це ми тут, в Україні, говорили вже півтора року. Для цього не потрібен МВФ, Вашингтон чи Брюссель. Немає необхідності, щоб хтось щось диктував нам. Ідеться про елементарну адміністративну антикорупційну гігієну. Не можна заявляти, що антикорупційний суд потрібен тобі зараз, а критерії процедури прописувати так, щоб його створити через кілька років. В Адміністрації Президента власний народ, депутатів, експертів уважають тупішими, ніж вони самі. А коли озвучує свою позицію МВФ, вони починають метушитися і щось робити. Я не знаю, до якої міри Банкова закрила для себе можливості компромісів із МВФ", – зазначив Найєм.

За його словами, ухвалення законопроекту в нинішньому вигляді погіршить відносини України з міжнародними партнерами.

"Сподіваюся, у них усе ж вистачить мудрості прислухатися до здорового глузду і змінити цей законопроект. Якщо його ухвалять у нинішньому вигляді, це призведе до кризи і всередині країни, і у відносинах із міжнародними партнерами. Насамперед це стосується фінансової допомоги. Тому що позиція МВФ буде головною для всіх інших. Наразі є вже чотири альтернативні законопроекти. Теоретично президент може відкликати законопроект і внести доопрацьований варіант. Однак усе впирається у волю конкретних людей. Якщо Банкова і БПП вирішать ухвалювати закон про антикорупційний суд, то вже неважливо, що будемо кричати ми чи МВФ. Тобто все залежить від того, як вони налаштовані", – підкреслив нардеп.

Він уважає, що Порошенка влаштовує ситуація, за якої антикорупційний суд не буде створено під час нинішньої президентської каденції.

"Я вважаю, що все спустять на гальмах. Будуть довго розглядати альтернативні проекти закону. Розгляд цей завершиться до кінця лютого. Сумніваюся, що буде враховано всі зауваження МВФ. У підсумку, думаю, закон про антикорупційний суд ми отримаємо в незграбному, кастрованому вигляді до середини березня. Це означає, що сам суд буде створено приблизно через рік. Отже, президентська каденція Порошенка пройде без цього суду. І його це цілком влаштовує. Закон про судоустрій президент підписав у грудні 2016 року. Більше ніж за рік вони зробили лише кострубатий законопроект. Тепер дістали по руках. І зараз, найімовірніше, скажуть: мовляв, ухвалімо вже хоч цей варіант. Просто, щоб було", – резюмував Найєм.

9 жовтня 2017 року Венеціанська комісія розкритикувала українські законопроекти №6011 (авторства віце-спікера Оксани Сироїд (позафракційна), нардепів Єгора Соболєва ("Самопоміч"), Івана Крулька ("Батьківщина"), Сергія Лещенка, Світлани Заліщук та Мустафи Найєма (Блок Петра Порошенка) і №6529 (представника БПП Сергія Алєксєєва) про створення антикорупційних судів в Україні. Обидві ініціативи після цього відкликали з Верховної Ради.

22 грудня президент України Петро Порошенко вніс до парламенту законопроект №7440 "Про Вищий антикорупційний суд".

Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським союзом та Міжнародним валютним фондом.

Зараз справи, які розслідує Національне антикорупційне бюро, розглядає Солом'янський районний суд, оскільки саме в цьому районі розташоване відомство. Директор НАБУ Артем Ситник зазначав, що суди часто затягують справи бюро.