Найєм щодо розгляду законопроекту про антикорупційний суд: Будуть великі скандали

Найєм: Навіть якщо його ухвалять, підпишуть не відразу
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

До законопроекту президента України Петра Порошенка про створення антикорупційного суду вже є низка зауважень з боку впливових експертів, зазначив народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм.

Ухвалення проекту закону про створення антикорупційного суду в Україні може затягнутися. Про це 12 січня в ефірі телеканала "112 Україна" заявив народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм.

"Мій прогноз такий – ми не пройдемо цей закон швидко. Будуть великі скандали. Більше того, до нього є вже зараз ряд зауважень з боку впливових експертів. Думаю, це буде надовго, навіть якщо його ухвалять, його підпишуть не відразу", – зазначив він.

Найєм додав, що поки не ухвалено закону про антикорупційний суд, необхідно налагодити роботу антикорупційних органів.

Утім, за його словами, на відміну від антикорупційного суду, створення Державного бюро розслідувань проходить дуже швидко.

"Я дуже дивуюся, чому у нас юристи, адвокати, прокурори, громадськість, активісти не звертають на це уваги. Я вас запевняю – цей орган створять. Він вже майже створений! Там процедура відбору кадрів прописана таким чином, що це не проблема створити цей орган. Проблема в тому, що ми отримаємо ще одного монстра з палицею, який буде розслідувати справи посадових осіб, які не належать до корупції, службові злочини, що стосуються НАБУ, СБУ, ГПУ. Це орган, який буде розслідувати злочини чинного президента, коли він піде у відставку або коли покине свій пост", – пояснив Найєм.

9 жовтня 2017 року Венеціанська комісія розкритикувала українські законопроекти №6011 (авторства віце-спікера Оксани Сироїд (позафракційна), нардепів Єгора Соболєва ("Самопоміч"), Івана Крулика ("Батьківщина"), Сергія Лещенка, Світлани Заліщук та Найєма (Блок Петра Порошенка) і №6529 (представника БПП Сергія Алексєєва) про створення антикорупційних судів в Україні. Обидві ініціативи після цього відкликали з Верховної Ради.

22 грудня президент України Петро Порошенко подав до парламенту законопроект №7440 "Про Вищий антикорупційний суд".

Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським союзом та Міжнародним валютним фондом.

Зараз справи, які розслідує Національне антикорупційне бюро, розглядає Солом'янський районний суд, оскільки саме в цьому районі розташоване відомство. Директор НАБУ Артем Ситник зазначав, що суди часто затягують справи бюро.

Закон про Державне бюро розслідувань Верховна Рада ухвалила  12 листопада 2015 року, він є частиною так званого пакета безвізових законів. Президент підписав його в січні 2016 року, а 1 березня закон набув чинності.

16 листопада 2017 року конкурсна комісія обрала Романа Трубу директором Державного бюро розслідувань, Ольгу Варченко – першим заступником голови ДБР, а Олександра Буряка – заступником директора бюро.

Із 20 листопада тільки слідчі ДБР мають право займатися розслідуванням злочинів, скоєних екс-президентами, вищими державними чиновниками, членами Центральної виборчої комісії, депутатами Верховної Ради, керівництвом Генеральної прокуратури України, головою Національного банку, суддями, правоохоронцями, чиновниками антикорупційних органів.