Наливайченко заявив, що вводити воєнний стан в Україні потрібно було в лютому 2014 року
Колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що факт здання України розпочався з Харківських угод 2010 року.
Вводити воєнний стан в Україні потрібно було в лютому 2014 року, заявив під час допиту у справі про державну зраду екс-президента України Віктора Януковича колишній голова Служби безпеки України (СБУ) Валентин Наливайченко.
Засідання транслюють на YouTube-каналі Генпрокуратури України.
"Я абсолютно переконаний, що вводити воєнний стан в Україні потрібно було в лютому 2014 року", – заявив Наливайченко.
У відповідь на запитання адвоката Януковича про причини зволікання з уведенням воєнного стану екс-голова СБУ заявив, що від Олександра Турчинова, який виконував на той час обов'язки президента України, постійно отримував указівки затримувати сепаратистів. Він додав, що у Турчинова була жорстка позиція щодо російської агресії в Україні.
Після запитання адвоката Януковича Віталія Сердюка про те, чому за Януковича був мир, Крим був у складі Україні, не було війни, "а під час вашого керівництва Україна вмилася кров'ю", суддя заявив, що не дозволить образ на адресу держави України.
Після того, як Сердюк переформулював запитання, Наливайченко заявив:
"Факт здання України розпочався з Харківських угод. Вони повернули ФСБ Росії у Крим, хоч я у 2009 році домігся виведення їх із Криму. Було зрозуміло, що вони готувалися до окупації та анексії... Вмилися кров'ю і здали країну Янукович і його спільники".
Наливайченко в суді заявив, що Янукович здав Крим і Україну свідомо.
В Оболонському суді Києва розглядають справу за обвинуваченням Януковича в держзраді, пособництві у веденні війни і посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей.
Янукович був президентом України з 2010-го до 2014 року, після втечі з країни проживає в Росії.
Януковичу інкримінують три статті Кримінального кодексу України: ч. 5 ст. 27 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни), ч. 3 ст. 110 (пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки).
Угоди між Російською Федерацією і Україною щодо питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України (Харківські угоди) було підписано 21 квітня 2010 року президентами Росії та України в Харкові.
2 квітня 2014 року РФ денонсувала угоди в односторонньому порядку.