Нардеп Качура: Рішення про відставку Сенниченка вже назріло, голосуватиму "за"
"Думаю, це рішення [відставка Сенниченка] вже давно назріло. На ринку оцінювання повний колапс. Геніальні реформи привели до того, що люди зараз не можуть укласти елементарні угоди з купівлі-продажу нерухомості. Мій голос у разі винесення на голосування питання відставки Сенниченка, найімовірніше, буде "за", – написав Качура.
За інформацією ZN.UA, ФДМ відкрив усім власникам цифрового підпису можливість отримувати довідку про оцінювання автоматично, що призвело до масового спотворення вартості нерухомості – заниження вартості дорогої нерухомості та завищення вартості об'єктів нижнього цінового сегмента.
"Якщо раніше оцінювачі спотворювали цю інформацію, але їх за це можна було покарати, від'єднавши від бази й позбавивши можливості реєструвати оцінки, то тепер хто завгодно може вносити фальшиві дані, які можуть призвести до заниження/завищення вартості. І, по-перше, їм за це нічого не буде, а по-друге, податки будуть нараховані за заниженою вартістю і сумніву ця цифра не піддаватиметься", – ідеться у статті.
Журналісти пишуть, що оцінювання неприватизованих земельних ділянок у модулі не працює – можна ввести будь-який кадастровий номер і отримати довідку про оцінювання. І якщо зробити кілька таких спроб, то можна обрати з усіх варіантів оцінювання найдешевший.
"Даними сьогодні можна маніпулювати для одержання фальшивої оцінки та заниження податків, а найбільш одіозні дані – це рік уведення в експлуатацію і поверховість будівлі. Важко зрозуміти куму-свату-брату, де взяти рік уведення в експлуатацію, адже його не завжди наводять у техпаспорті. Але можна взяти з джерела "стеля". Або підібрати з десятків реєстрацій такий рік, за якого модуль видасть найменшу вартість", – пише видання у статті від 15 серпня.
Отже, вартість дорогих об'єктів виявляється заниженою іноді у 2–10 разів, що теж погано для деяких власників, а найменш дорогі об'єкти постраждали найбільше, оскільки дуже часто їхня вартість виявляється завищеною в кілька разів. Окрім того, вартість об'єкта під час внесення даних із різницею в пів години може відрізнятися на 30–40%, зазначає ZN.UA.
Качура публікував у Telegram дані про оцінювання землі та нерухомості, які в десятки разів відрізняються від реальності, і називав цю ситуацію "ганьбою, а не реформою".