Народні депутати передали у КСУ заяву із закликом до суддів добровільно скласти повноваження
Нардепи мають намір домогтися відставки 11 суддів Конституційного Суду України, які підтримали рішення про скасування частини положень антикорупційних законів.
Народні депутати передали до Конституційного Суду України заяву із закликом до суддів добровільно скласти повноваження. Про це 4 листопада у Facebook повідомляє пресслужба партії "Слуга народу".
Заяву підписало 226 нардепів.
Водночас наголошують, що вона стосується не всіх суддів. Депутати мають намір домогтися відставки 11 суддів КСУ, які підтримали рішення про скасування частини положень антикорупційних законів.
"Це політична заява, яка спрямована на те, щоб закликати 11 суддів скласти повноваження добровільно. Щоб вони зрозуміли, що народні депутати – це делеговані суспільством суб’єкти законодавчої ініціативи, що немає довіри після таких рішень до суддів", – зазначив голова парламентської фракції "Слуги народу" Давид Арахамія.
За його словами, якщо судді відмовляться скласти повноваження, депутати вдадуться до низки законодавчих ініціатив, спрямованих на запобігання ухваленню Конституційним Судом рішень, які можуть зруйнувати антикорупційну інфраструктуру в Україні.
"Конституційний Суд має розглянути у своїй програмі питання конституційності роботи Вищого антикорупційного суду. Це може безпосередньо спричинити призупинення безвізового режиму з ЄС. Народ України не пробачатиме такі рішення", – підкреслив Арахамія.
Він також додав, що вже напрацьовано законопроєкти, які дадуть можливість тимчасово блокувати роботу КСУ.
27 жовтня Конституційний Суд України скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
У "Великій сімці" та Євросоюзі висловили стурбованість цим рішенням. Посол України при ЄС Микола Точицький у листі до віцепрем'єр-міністерки України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної повідомив, що рішення КСУ може стати причиною припинення безвізового режиму з Євросоюзом.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства Олександр Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Олександр Тупицький сказав, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО на виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того самого дня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонує визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту і суперечить двом статтям Конституції України. У профільному комітеті Верховної Ради законопроєкт президента назвали "вкрай ефективною виховною зброєю, але вже для тотального виправлення ситуації", і до його розгляду не бралися.
2 листопада спікер Верховної Ради Дмитро Разумков зареєстрував законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону України "Про запобігання корупції". 3 листопада документ підтримав профільний комітет.
3 листопада Рада закликала усіх суддів КСУ, які голосували за скасування частини антикорупційних норм, піти у відставку.