НАТО з 2008 року не зробив нічого, щоб Україна набула ПДЧ у НАТО – Кулеба

Кулеба зазначив, що з 2008 року Україна пережила багато складних моментів
Фото: ЕРА
НАТО за 13 років не зробив нічого, щоб Україна приєдналася до Альянсу. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив турецькому державному агентству Anadolu в інтерв'ю, яке було опубліковано 20 червня.

"Ще 2008 року Альянс у Бухаресті дуже чітко заявив, що Україна і Грузія стануть членами НАТО. І на тому самому саміті лідери доручили своїм міністрам закордонних справ розглянути питання про надання обом країнам планів дій щодо членства. Із 2008 року, якщо ви запитаєте мене, що зробив НАТО для досягнення цього, для реалізації цього рішення, я дам вам дуже чесну відповідь: нічого. Із 2008 року НАТО не зробив жодного кроку для виконання цього рішення", – сказав український дипломат.

Він зазначив, що з 2008 року "Україна пережила багато складних моментів, поворотних періодів у своїй історії".

"У 2014 році, коли відбулася Революція гідності, Україна взяла на себе дуже чітке юридичне зобов'язання, юридичне зобов'язання й виразну сильну політичну волю продовжувати шлях євроатлантичної інтеграції, і ми провели безліч реформ. Україна до 2014 року й після 2014 року – дві різні країни. І все ж ми так і не дісталися плану дій щодо членства", – підкреслив Кулеба.

За його словами, Україні "однаково", як вона стане членом НАТО.

"Моє запитання до НАТО: скільки саме реформ ви хочете? Дайте нам чіткий список. Бо що більше реформ ми проведемо, то більше очікувань від вас", – заявив Кулеба.

Коментуючи завершення у Брюсселі саміту НАТО, глава МЗС України зазначив, що є поганий і гарний його бік.

"Президент [США Джо] Байден у своїх численних коментарях повторив, що бачить в Україні повноправного члена Альянсу. Це гарний бік. Поганий бік полягає в тому, що НАТО не дав жодного натяку на строки цього процесу", – пояснив Кулеба.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

Також учасники саміту висловили підтримку територіальної цілісності й суверенітету України, Грузії та Молдови, заявили про невизнання анексії Криму Росією. Альянс закликав Росію скасувати додання США і Чеської Республіки у список недружніх країн, відмовитися від нарощування військ біля кордону України і припинити обмежувати судноплавство в частинах Чорного моря.

Окремо Столтенберг підкреслив, що Росія не зможе накласти вето на рішення про вступ України в НАТО.

Президент США Джо Байден також заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи дістане Україна ПДЧ, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.