Нацрада призначила позапланову перевірку каналу "Ісландія". Причина – поширення висловлювань, які можуть нашкодити дітям
Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 26 жовтня ухвалила рішення про проведення позапланової перевірки теле- та YouTube-каналу "Ісландія". Трансляцію засідання вели в YouTube.
Один із членів Нацради, Максим Онопрієнко, на засіданні оголосив, що 2 жовтня Нацраді надійшла скарга від засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона на "Ісландію" через поширення в ефірі каналу нецензурних висловлювань та обсценної лексики.
За його словами, під час моніторингу 3-го та 4 жовтня Нацрада зафіксувала поширення в ефірі програм "Ісландії" "Розрив", "Супер Live" та "Антиподи" нецензурних висловлювань і слів, які можуть завдати шкоди психічному, фізичному або моральному розвитку дітей.
"Ми свідомо не включали перелік цих висловлювань у проєкт рішення, тому що це справді може завдати шкоди і фізичної, і психічної, і моральної. В акті все це зазначено", – додав він.
Онопрієнко повідомив, що у програмах "Ісландії" (їх транслюють у YouTube і на таких медіасервісах, як, наприклад, Megogo) не було спеціального попередження про шкоду, яку можуть завдати дітям ці програми.
"Таким чином, трансляція програм "Розрив", "Супер live", "Антиподи" 3-го та 4 жовтня 2023 року має ознаки порушення вимог закону України "Про медіа", – наголосив він.
Член Нацради уточнив, що йдеться про п. 7 ч. 1 ст. 42 та ч. 4 ст. 42 закону, котрі передбачають обмеження щодо поширення інформації, яка може завдати шкоди дітям, і зобов'язують позначати спеціальними попередженнями програми з таким змістом.
Нацрада вирішила провести перевірку каналу в період із 16-го до 24 листопада і зобов'язала "Ісландію" надати всі матеріали, потрібні для проведення перевірки. Рішення ухвалили одностайно.
Контекст:
Згідно з даними на сайті Нацради, "Ісландія" отримала ліцензію на мовлення 2019 року, засновник і основний власник каналу – політтехнолог Володимир Петров (володіє 94% статутного капіталу, ще по 3% у співзасновників каналу – блогера Олександра Барабошка й директора каналу Павла Немерюка). 2020 року канал почав супутникове мовлення, але після набуття чинності закону "Про медіа" в липні 2023 року "Ісландія" змінила технологію на інтернет-мовлення (ОТТ), зазначає "Детектор медіа".
45-річний Петров відомий як "чорний політтехнолог", писало видання "Детектор медіа" 2022 року. У період президентства Віктора Януковича, який утік з України після Революції гідності, компанія Петрова працювала на його адміністрацію, повідомляла "Українська правда".
Сам ведучий називає себе продажним журналістом, зазначало "Детектор медіа". ЗМІ також називає Петрова медіакілером і пов'язує його ім'я з появою терміна "тітушки" у 2013 році (утвореного від прізвища Вадима Тітушка, який напав на журналістів, котрі висвітлювали опозиційний мітинг). Саме Петров 10 років тому зробив Тітушка "відомим на всю країну", розповідав журналіст Єгор Чечеринда. За його даними, "орли Януковича" найняли Тітушка і його "бригаду" для організації бійок з опозиційними мітингувальниками.
Зараз Петров разом з експрокурором і блогером Сергієм Івановим веде кілька проєктів в ефірі "Ісландії" ("Розрив" і "Супер live" вони ведуть разом, "Антиподи" – проєкт Іванова).
16 жовтня в ефірі "Ісландії" (це була програма "Супер live") Петров заявив, що українців, які виїхали із країни після початку повномасштабної війни, мають "обмежити у правах" і погрожував "покаранням" шеф-редакторці видання "Детектор медіа" Наталії Лигачовій.