Науседа: Україна дійсно буде членом НАТО. Ми не маємо права діяти інакше

Науседа й Зеленський виступили на концерті на підтримку вступу України в НАТО, який відбувся у Вільнюсі
Фото: ЕРА
Президент Литви Гітанас Науседа, виступаючи на концерті "Піднімаю прапор за Україну в НАТО", який відбувся у Вільнюсі увечері 11 липня, висловив упевненість у тому, що Україна стане членом НАТО. Трансляцію вело "Суспільне".

"Я думаю, що Україна дійсно буде членом НАТО. Ми не маємо права діяти інакше. Тому що зараз та ціна, яку платить Україна, найвища. Це ціна крові. Ціною своєї крові, своїх життів українці дають нам час, щоб ми могли підготуватися й дати гідну відсіч Росії. Росія не переможе", – заявив він.

Науседа своїм виступом відкривав захід. Він звернув увагу на велику кількість людей, які зібралися на майдані з українськими прапорами. "Скільки у Вільнюсі людей! І всі разом зібралися тут. Усі прийшли сказати: "Ми любимо Україну", – наголосив він, назвавши президента України Володимира Зеленського символом свободи.

На сцені, окрім Науседи, були його дружина Діана й Зеленський із дружиною Оленою. Президент України виступав після Науседи.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, що входить у блок.

У підсумковому комюніке саміту НАТО, опублікованому 11 липня, ідеться, що Україні для вступу в НАТО вже не потрібен ПДЧ, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться в комюніке.