НАЗК припинить фінансування партії "Голос" через недостовірні дані у звітах на понад 4 млн грн

Партія перераховувала кошти підприємцям, які нібито не виконували робіт
Фото: nazk.gov.ua

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило низку суттєвих порушень у звітах політичної партії "Голос" про майно, доходи та зобов'язання фінансового характеру. Ідеться про недостовірні відомості на понад 4,725 млн грн. Про це 26 червня повідомила пресслужба НАЗК.

Аналіз звіту за третій квартал, як стверджує НАЗК, свідчить, що політична партія "Голос" оформила договори про надання послуг із ТОВ "Мейнтіс" на 1 млн грн. Серед послуг – усні консультації з питань практичних аспектів застосування Виборчого кодексу України для представників партії, перевірка правильності заповнень документів для спостерігачів на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року тощо.

"Але зазначене товариство не надавало партії цих послуг. Це підтверджують, зокрема, матеріали, отримані від органів державної влади (Державного бюро розслідувань, Державної податкової служби України), інформаційних баз даних, а відтак інформація є недостовірною", – ідеться у повідомленні.

Також НАЗК виявило, що договори, укладені партією із двома фізичними особами – підприємцями на 274 тис. грн містять недостовірні відомості, зокрема інформацію про номери законопроєктів, яких на момент укладання договорів ще не було зареєстровано у Верховній Раді.

"Ці порушення є підставою для зупинення державного фінансування статутної діяльності політичної партії до усунення причин виявленого порушення (наказ №166/24 від 25 червня 2024 року)", – повідомили в НАЗК.

Також у звіті за четвертий квартал вказано, що "Голос" знову оформив договори з "Мейнтіс" на суму 1 млн грн, а Київська міська територіальна організація оформила договір на понад 2,4 млн грн на послуги, яких товариство не надало.

Тож агентство повідомило, що передало відповідні матеріали у ДБР. Окрім того, у звіті встановили й інші порушення та недоліки, не пов'язані з недостовірністю відомостей.

Контекст:

Право на фінансування з державного бюджету мають усі партії, які набрали щонайменше 5% голосів виборців і пройшли до Верховної Ради, до цього переліку входить, зокрема, і "Голос".

У січні 2021 року стало відомо про позбавлення партії "Голос" держфінансування. За словами лідерки партії Кіри Рудик, у НАЗК виникли претензії до оформлення угод та актів виконаних робіт підрядників і до того, що партія сплатила орендну плату за офіси трьох територіальних організацій.

У НАЗК уточнювали, що партія у свій звіт занесла недостовірні відомості про витрати, здійснені на користь 11 підприємців, у сумі 1,3 млн грн за послуги, яких ці підприємці насправді не надавали. Зокрема, партія перерахувала одному з підприємців 594 тис. грн за нібито виконані роботи з моніторингу ЗМІ та пошуку інформації про політичну активність партій, представлених у Верховній Раді. Проте такі моніторинги й аналізи повністю скопійовані із сайта цивільної мережі "Опора", а не виконані підрядником, заявили у відомстві.

11 листопада "Голос" звинуватив НАЗК у тому, що відомство незаконно відмовляється відновлювати фінансування політсили.

19 листопада НАЗК повідомило, що все ж відновило фінансування партії.