"Не може бути вільної Європи без процвітаючої України". Саміт у Хорватії ухвалив спільну декларацію

Декларацію підписали представники Єврокомісії і 13 країн Європи
Фото: president.gov.ua

На саміті Україна – Південно-Східна Європа, який відбувається 9 жовтня в Дубровнику (Хорватія), країни-учасники підписали спільну декларацію. Її текст опублікувала пресслужба президента України Володимира Зеленського, який брав участь у саміті.

Документ назвали Дубровницькою декларацією, його підписали представники України, Хорватії, Сербії, Туреччини, Боснії і Герцеговини, Косова, Словенії, Албанії, Греції, Болгарії, Північної Македонії, Молдови, Румунії, а також віцепрезидентка Європейської комісії Дубравка Шуйця.

"Майже 1 тис. днів минуло від початку повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну. Ми найрішучіше засуджуємо цю неспровоковану, невиправдану й незаконну російську агресивну війну проти України. Агресивна війна Росії є злочином проти українського народу, грубим порушенням міжнародного права, включно зі Статутом ООН, а також великою загрозою миру, безпеці й стабільності Південно-Східної Європи, усього Європейського континенту і світу загалом", – ідеться в тексті.

Підписанти підкреслили, що їхня підтримка України в межах її міжнародно визнаних кордонів "залишається абсолютною".

Декларація, зокрема, містить заклик до міжнародної спільноти "посилювати підтримку України в її боротьбі, що триває, за свободу, незалежність і територіальну цілісність" і водночас не підтримувати російської агресивної війни.

У тексті також вказано, що "будь-яка форма агресії проти суверенної держави є неприйнятною", будь-яке використання ядерної енергії і ядерних установок має бути безпечним, захищеним, гарантованим та екологічно чистим, а Запорізька АЕС має повернутися під повний контроль України.

"Не може бути вільної, мирної і процвітаючої Європи без вільної, мирної і процвітаючої України. Відданість учасників саміту Україна – Південно-Східна Європа в Дубровнику цій меті залишається непорушною", – наголошують у документі.

Контекст:

На саміт у Хорватію Зеленський прибув 9 жовтня.

Виступаючи на зборах, він, зокрема, заявив, що після України "наступним регіоном, який Москва використала б для дестабілізації Європи, були б країни Балтії або Балкани", а також назвав перший пункт українського плану перемоги у війні з Росією.