Не можна розраховувати на мир, якщо не оголосити загальної амністії на Донбасі – Фокін
Після заяви про амністію для бойовиків на Донбасі заступника голови української делегації в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі, першого прем'єр-міністра України Вітольда Фокіна розкритикували українські політики. Він зазначив, що амністія відрізняється від помилування.
Заступник голови української делегації в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі, перший прем'єр-міністр України Вітольд Фокін в інтерв'ю "Українському радіо", оприлюдненому 18 вересня, підтвердив, що виступає за загальну амністію на Донбасі.
Він назвав великим досягненням української влади режим тиші на Донбасі.
"Що далі? Як написано в комплексних заходах із вирішення конфлікту на сході, треба почати по-справжньому розведення військ. Не імітувати діяльність, а розводити по всьому фронту, треба відводити важку військову техніку. А далі – не можна розраховувати на мир навіть у віддаленій перспективі, якщо не оголосити загальну амністію", – додав Фокін.
Амністія відрізняється від помилування, зазначив він, коментуючи критику на свою адресу після заяви про амністію, яку він зробив в інтерв'ю "Стране" наприкінці серпня.
"Згідно з нормами міжнародного права, будь-яка країна, в тому числі й Україна не може, а зобов'язана переслідувати й судити людей, які скоїли військові злочини. Так чому вони до мене висувають претензії? З одного боку, перекрутили мій текст, а з іншого, демонструють повну некомпетентність", – обурився Фокін.
Журналістка запитала, як можна амністувати бойовиків, які вбивали й катували людей.
"Як ви уявляєте вибіркову амністію? Очистили ми землю від окупантів, Донбас український і кордон взятий під контроль нашими прикордонниками. Як робити далі? Починати шукати злочинців серед військових? Їх близько 250–300 тис. Адже ніде ніяким чином я не казав, що треба помилувати злочинців, ґвалтували, вбивали, знущалися, помилувати садистів, які фотографували свої злочини. Звичайно, ні. І у моєму виступі так і написано: "Було багато злочинів, які мають бути розслідувані, і винні мають понести кару, але сьогодні, щоб припинити війну – моя позиція – не держави, не ТКГ, а моя особиста – треба оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів Донбасу, а краще всього Донбасу", – відповів він.
У липні 2020 року президент України Володимир Зеленський призначив першого президента України Леоніда Кравчука головою української делегації на переговорах у Мінську, у серпні Фокін став його першим заступником.
В інтерв'ю виданню "Страна", опублікованому 30 серпня, Фокін заявив, що виступає за загальну амністію та особливий статус для всього Донбасу.
"І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які в кінцевому підсумку потрібно розслідувати, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу", – сказав він.
Цю заяву розкритикували колишні і нинішні представники української влади. Ексміністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що такі висловлювання не витримують критики. "Це логіка Кремля, колонізація РФ усього Донбасу та початок федералізації України. Наступним кроком буде особливий статус для інших регіонів", – попередив дипломат. Колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов вважає, що такі заяви свідчать про перехід довіреної особи президента на бік країни-агресора. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що заява Фокіна провокаційна і не відповідає національним інтересам України.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак зазначив, що це була особиста думка Фокіна, а не всієї української делегації на переговорах у Мінську.
Після критики Фокін сказав, що, "якщо прихильники війни скаженіють", отже, його слова "потрапили туди, куди треба".