"Не суперечить позиції України". Кулеба прокоментував листування глав МЗС Франції та ФРН із Лавровим

Нічого в тому, що пишуть Лаврову (праворуч) Ле Дріан (ліворуч) та Маас (у центрі) не ослаблює України, зазначив Кулеба
Фото: EPA
Києву добре відомі позиції Парижа та Берліна щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, вони базуються на цінностях, а також на безпеці Європи та України. Про це сьогодні, 21 листопада, в ефірі телеканала "Україна 24" заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Він прокоментував опубліковану 17 листопада на сайті МЗС РФ конфіденційне листування російського міністра Сергія Лаврова із главами зовнішньополітичних відомств Франції та Німеччини Жаном-Івом Ле Дріаном та Гайко Маасом.

"Нічого в тому, що вони пишуть міністру Лаврову, не суперечить позиції України та не ослаблює її", – сказав Кулеба.

Глава українського МЗС зазначив, що Лавров "стратегічно не хоче, щоб нормандський формат працював".

"Тактично це забезпечується через висування неприйнятних вимог до Німеччини, Франції та України. Зокрема, наприклад, визнайте, що це конфлікт між Україною і так званими "ДНР" та "ЛНР", забудьте про роль Росії. У Росії в цьому конфлікті лише роль посередника з урегулювання. Це базова проблема, і якщо її вирішити, то можна рухатися вперед. Але Росія робить усе для того, щоб вона була не вирішуваною, і постійно наполягає, що тільки в разі прямого діалогу між Києвом та Донецьком і Луганськом можна буде рухатися вперед", – наголосив Кулеба.

За його словами, фактично це "означатиме індульгенцію Російської Федерації".

"Франція та Німеччина відповідають, що це не відповідає реальності, роль Росії як сторони конфлікту зафіксована, і що ця вимога є критично неконструктивною", – резюмував Кулеба.

У листі від 29 жовтня Лавров, зокрема, назвав підготовку підсумкової заяви умовою зустрічі глав МЗС у нормандському форматі та надіслав Маасу та Ле Дріану проєкт такої заяви. У ній, серед іншого, ідеться про те, що Україна має припинити "законотворчу діяльність", яка порушує положення мінського Комплексу заходів, включно із законом про державну мову, освіту та права корінних народів.

У відповіді від 4 листопада німецький та французький міністри повідомили, що у проєкті РФ є багато положень, із якими вони не можуть погодитися, зокрема про організацію "прямого діалогу між Києвом, Донецьком та Луганськом". Окрім того, на думку глав МЗС ФРН та Франції, деякі пункти російського проєкту виходять далеко за межі Мінських угод. Водночас Маас та Ле Дріан закликали провести зустріч глав МЗС у нормандському форматі 11 листопада як основу майбутнього саміту лідерів ФРН, Франції, України та РФ.

Лавров, коментуючи пропозиції Берліна та Парижа, наголосив у листі від 6 листопада, що виконання домовленості про припинення вогню, діяльність місії ОБСЄ на Донбасі неможливе без прямого діалогу України й терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР".

16 листопада Лавров у листі попередив Мааса та Ле Дріана, що листування між міністрами опублікують на сайті МЗС РФ. Причиною цього стала спільна заява глав МЗС ФРН та Франції за підсумками зустрічі з Кулебою 15 листопада.

У МЗС Франції та Німеччини обурилися опублікуванням листування із главою МЗС РФ. Лавров заявив, що його "дістали". У Кремлі опублікування листування назвали "блискучим кроком".

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту тривають у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

Україна хоче провести до завершення каденції канцлерки Німеччини Ангели Меркель саміт лідерів "Нормандської четвірки", говорив глава Офісу президента Андрій Єрмак. За словами Кулеби, це питання обговорювали під час візиту Меркель до Києва в серпні 2021 року. Він сказав, що зараз активно проводять роботу з організації саміту лідерів "Нормандської четвірки".

Президент України Володимир Зеленський 11 жовтня провів відеоконференцію з Меркель та президентом Франції Еммануелем Макроном. Співрозмовники говорили про кроки для мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, а також обговорили підготовку до чергового саміту "Нормандської четвірки".

Того самого дня Меркель і Макрон провели телефонну розмову із президентом РФ Володимиром Путіним. "Лідери доручили своїм політрадникам та зовнішньополітичним відомствам інтенсифікувати контакти та роботу за лінією "Нормандської четвірки", – повідомили у Кремлі.

У Єлисейському палаці за результатами цих перемовин заявили, що зустріч глав МЗС "Нормандської четвірки" можлива найближчими тижнями. У Кремлі підтвердили, що підготовка зустрічі міністрів триває, але дата консультацій наразі невідома.

1 листопада Лавров повідомив, що Росія передала партнерам пропозиції щодо наповнення нової зустрічі в нормандському форматі. Франція запропонувала провести саміт 11 листопада, але Лавров відмовився. Свою відмову він мотивував відсутністю реакції на пропозицію Москви за підсумковим документом зустрічі.

За словами Кулеби, пропозиції МЗС РФ Німеччини, Франції та України про те, яким має бути кінцевий документ потенційного саміту міністрів закордонних справ у нормандському форматі, підтверджують, що Лавров і далі уникає такої зустрічі.