"Немає підстав і шкідливо для відновлення міста". Асоціація міст України просить ВР не передавати військовій адміністрації повноважень міськради Чернігова

Асоціація міст України звернулася до парламенту
Фото: president.gov.ua
Асоціація міст України звернулася до профільних комітетів і фракцій Верховної Ради України із закликом не підтримувати постанови ВР №9055, якою всі повноваження місцевого самоврядування в Чернігові передають військовій адміністрації. Не підтримати таке передавання повноважень – означає захистити демократію й самоврядування в Україні, ідеться в повідомленні на сайті АМУ.

"Чернігівська міська рада та її виконавчі органи гідно проходять випробування війною, про що свідчить почесна нагорода "Місто-герой України", присвоєна місту Чернігова указом президента. Асоціація міст України закликає вас при розгляді проєкту постанови про передачу Чернігівській міській військовій адміністрації повноважень Чернігівської міської ради висловитися проти, чим захистити демократію, місцеве самоврядування Чернігова та України", – зазначають у зверненні АМУ.

В Асоціації міст наголошують, що для позбавлення повноважень міської ради Чернігова немає підстав.

"Передача повноважень органів місцевого самоврядування військовій адміністрації – це винятковий крок, який може бути зумовлений необхідністю забезпечення публічного управління на відповідній території. У місті Чернігові такі виняткові обставини відсутні. Тож утворена військова адміністрація має займатися лише реалізацією заходів воєнного стану. Прийняття Верховною Радою України постанови про передачу повноважень місцевого самоврядування міста Чернігова військовій адміністрації населеного пункту не має юридичних підстав, шкідливе для відновлення міста та може стати небезпечним прецедентом згортання демократії", – ідеться у зверненні АМУ.

Також в Асоціації міст України попереджають, що передання повноважень місцевого самоврядування військовій адміністрації зупинить відновлення Чернігова.

"Чернігівська міська рада та її виконавчі органи докладають великих зусиль для пошуку фінансових, матеріальних та інвестиційних ресурсів для відновлення міста серед міжнародних партнерів. Як свідчить практика, військові адміністрації не розглядаються міжнародними партнерами стороною у відбудові громад, отже, відповідні ресурсні можливості на відновлення можуть бути втрачені", – зазначають в АМУ.

Згідно з опитуванням групи "Рейтинг", 63% жителів Чернігова не підтримують створення у місті військової адміністрації та припинення повноважень міського голови та міської ради під час воєнного стану в Україні. Опитування проводили у грудні 2022 року.

Петиція до президента із закликом не запроваджувати в Чернігові військової адміністрації набрала за короткий строк необхідні 25 тис. голосів.

Контекст:

7 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення військової адміністрації в Чернігові, 9 лютого Чернігівська міська рада на засіданні призначила секретаря міськради Олександра Ломака виконувачем обов'язків міського голови.

Чернігів залишився без мера після того, як суд у Львові постановив, що мер Чернігова Владислава Атрошенко діяв в умовах конфлікту інтересів, коли на початку повномасштабного вторгнення Росії відправив свою дружину за кордон службовим автомобілем. На Атрошенка наклали штрафи в розмірі 6800 та 3400 грн, а також на рік позбавили права обіймати посаду мера Чернігова.

Атрошенко оскаржив рішення. 1 лютого Львівський апеляційний суд скасував штраф меру Чернігова, але залишив чинною заборону обіймати посаду міського голови.

17 лютого Зеленський підписав розпорядження про призначення начальником Чернігівської міської військової адміністрації Чернігівського району Дмитра Брижинського.