Невзоров про українське громадянство: Страшенно пишаюся й радію підставам бути причетним до країни, яка, імовірно, стане головною у світі
Російський телеведучий і публіцист Олександр Невзоров розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що відчув гордість, отримавши паспорт громадянина України.
"Скажіть, як вам живеться в ролі українського громадянина?" – запитав Гордон.
"Та нормально абсолютно. Я з'ясовую для себе, що я дійсно страшенно пишаюся і страшенно радію своїй можливості на законних підставах бути причетним до країни, яка, імовірно, стане головною країною світу", – сказав публіцист.
Невзоров підкреслив, що український паспорт не дає йому "жодних побутових життєвих переваг", як про це дехто говорить.
"Говорили про те, що ось "він хоче Європами їздити". У мене є європейське ПМП, яке мені дозволяє робити в Європі все, що я хочу. Жодних простих побутових переваг немає, – сказав публіцист. – Є, по-перше, відчуття причетності, цінне для мене. Адже я опинився сам без так званої батьківщини, зовсім не знаючи своєї долі, у вимушеній імміграції, перебуваючи втікачем, у злиднях, у нерозумінні. Ніхто зовні на мені, звісно, цього не побачив, тому що я вмію зберігати холоднокровність. Але ось цього надзвичайно благородного жесту України, яка прийняла мене до себе, я ніколи не забуду".
Водночас він додав, що, імовірно, не занурюватиметься в подробиці політичного життя України, щоб не розчаровуватися.
"Я просто підозрюю, що спроба зануритися – боюся, боюся – може трішечки збити пафос із мого ставлення до України. Тому я намагатимуся ніколи нічого не знати про те... Ти розумієш мене, еге ж? – звернувся він до Гордона. – Того, що приречений знати ти, мабуть, буде краще не знати мені. Нехай для мене Україна завжди залишається лише прикладом шляхетності, мужності, стійкості та можливості протистояти чистому, хімічно чистому злу диктатури і фашизму".
Контекст:
Невзоров народився 1958 року в Ленінграді (зараз – Санкт-Петербург). Став відомим наприкінці 80-х завдяки авторській політичній програмі "600 секунд", яка виходила на Ленінградському телебаченні (зараз – "Пятый канал"). У 90-х вів авторські програми на ОРТ. Чотири рази ставав депутатом Державної думи (1993-го, 1999-го, 2000-го, 2003-го). У 2000-х роках пішов із політики.
Журналіст із перших днів війни засудив російську агресію проти України. 22 березня Слідчий комітет РФ звинуватив його в поширенні нібито неправдивої інформації про дії російських збройних сил і завів кримінальну справу. Публіцист став першим журналістом у РФ, стосовно якого завели справу за новою статтею про "фейки" про російську армію.
25 березня Невзоров повідомив, що перебуває в Ізраїлі. МВС РФ оголосило його в розшук 4 травня. 6 травня суд обрав Невзорову запобіжний захід у вигляді заочного арешту.
3 червня радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко повідомив, що Невзоров і його дружина Лідія набули українського громадянства. За його словами, українське громадянство Невзорову надали указом президента Володимира Зеленського "за визначні заслуги" перед Україною. Це розкритикували представники українського громадянського суспільства й журналісти, вони згадали, що 2012 року Невзоров був довіреною особою кандидата у президенти Росії Володимира Путіна. Після хвилі критики 6 червня секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що Невзорову ще не надали громадянства України, він лише подав документи. Але вже після цього сам Невзоров говорив про набуття громадянства як про факт, що відбувся, і в одному з ефірів показував глядачам український паспорт.
Зеленський заявив, що Україна у спробах захиститися від російської агресії має використовувати будь-яку зброю. "Якщо ми маємо можливість розгойдувати російську владу, то ми маємо все це робити із громадянами Росії, які повністю за Україну і повністю проти політики президента Росії", – сказав він.