Жодних юридичних перешкод для продовження процесу екстрадиції Саакашвілі немає – Петренко
Міністерство юстиції України ухвалить остаточне рішення за запитом Грузії на екстрадицію лідера партії "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі після завершення екстрадиційної перевірки органами прокуратури, заявив міністр юстиції Павло Петренко.
Міністр юстиції України Павло Петренко заявив, що юридичних перешкод для екстрадиції до Грузії Михайла Саакашвілі більше немає. Про це він сказав у ефірі телеканала "112 Україна", коментуючи рішення Київського апеляційного адмінсуду, який відхилив апеляцію Саакашвілі на рішення суду першої інстанції про визнання законною відмови Державної міграційної служби надати йому статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
“Це означає, що немає жодних юридичних перешкод для продовження процесу екстрадиції, екстрадиційної перевірки за запитом грузинської сторони, який надійшов до Міністерства юстиції та до Генеральної прокуратури України“, – зазначив міністр.
За словами Петренка, Міністерство юстиції очікує на завершення перевірки ГПУ запиту Грузії на екстрадицію Саакашвілі.
“Тому ми зі свого боку будемо діяти в межах чинного законодавства і міжнародних норм. Очікуємо від органів прокуратури завершення екстрадиційної перевірки для того, щоб уже приймати остаточні рішення з цього запиту щодо екстрадиції даної особи“, – заявив Петренко.
Водночас Петренко відмовився коментувати слова генпрокурора Юрія Луценка про те, що Саакашвілі може або добровільно покинути Україну, або його депортують за межі країни, або екстрадують до Грузії, наголосивши, що “добровільний виїзд або депортація – це компетенція інших органів Міністерства юстиції“.
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії у 2004–2007 роках, а також із 2008-го до 2013 року.
У травні 2015 року політик набув українського громадянства. У липні 2017 року, коли Саакашвілі перебував у США, президент України Петро Порошенко видав указ про втрату ним громадянства на підставі неправдивих даних, поданих у Держміграційну службу України. Зокрема, Саакашвілі не зазначив, що проти нього в Грузії відкрито кримінальні провадження.
Грузія вимагає видати Саакашвілі. За словами міністра юстиції країни Теї Цулукіані, Україна відмовила в екстрадиції Саакашвілі у 2014 і 2015 роках. У січні 2018 року суд у Тбілісі заочно засудив політика до трьох років позбавлення волі за зловживання владою.
В Україні Саакашвілі судиться з Державною міграційною службою через відмову надати йому політичний притулок. 5 лютого Київський апеляційний адмінсуд відхилив апеляцію Саакашвілі, визнавши рішення суду першої інстанції про відмову в наданні статусу біженця законним. Захист політика має намір подати касаційну скаргу до Верховного Суду України.