Нова глава МЗС Бельгії у 2021 році відвідувала окупований Крим. МЗС України з'ясовує обставини поїздки
Міністерство закордонних справ України з'ясовує обставини поїздки новопризначеної глави МЗС Бельгії Аджі Лябіб до окупованого Криму у 2021 році, коли вона була журналісткою.
Про це речник МЗС України Олег Ніколенко повідомив у Facebook 27 липня.
Лябіб очолила МЗС Бельгії 15 липня, інформував канал RTFB, вона змінила на цій посаді Софі Вільмес. До цього Лябіб була журналісткою, ведучою новин і, як зазначає канал, робила численні репортажі про бойові дії в Афганістані, також вона зняла документальний фільм про жінок в Афганістані.
Вільмес пішла у відставку, щоб підтримати чоловіка, у якого діагностували рак, зазначає RTFB.
Після призначення Лябіб бельгійський політик Петер де Рувер звернув увагу, що вона у 2021 році відвідувала окупований Росією Крим. Між ним та главою МЗС у Twitter відбувся діалог, під час якого Рувер висунув до Лябіб вимогу надати пояснення щодо поїздки, а Лябіб заявила, що візит був частиною її журналістської діяльності.
Політик також опублікував скріншот статті з "Вікіпедії" про нову главу МЗС. Рувер заявив, що статтю "вичистили" перед призначенням Лябіб, і вказав на поїздку до Криму.
Лябіб не приховувала цього візиту. Вона публікувала фото із Севастополя в Instagram, а з Ялти – у Facebook.
RTFB повідомив 27 липня, що Лябіб, коли була журналісткою, їздила до Криму з російською візою і висвітлювала там для RTFB фестиваль. Канал зазначає, що анексії Криму не визнав світ, а поїздки на територію острова – незаконні. Про існування процедури в'їзду через територію України каналу також відомо, але російську процедуру там називають "менш складною".
Як зазначила "Європейська правда", у серпні минулого року, розповідаючи про цю поїздку каналу RTFB, Лябіб не дала прямої відповіді на запитання, вона повернулася "з України чи з Росії". Пізніше у тому самому ефірі, повертаючись до теми поїздки до Криму, вона сказала, що була "у Росії".
"Цей фестиваль у Криму буде темою документального фільму, який ви зараз готуєте?" – запитав її ведучий.
"Так, і для цього я поїхала до Росії", – відреагувала Лябіб.
Ніколенко наголошує, що в'їзд до Криму можливий лише з боку материкової України, а в'їзд із боку РФ – незаконний.
"Іноземні громадяни мають дотримуватися законодавства України та офіційної позиції своєї держави. Бельгія не визнає анексію Криму з боку Росії, підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. МЗС України веде діалог із бельгійською стороною з цього питання дипломатичними каналами задля встановлення всіх обставин поїздки та ухвалення рішень щодо подальших двосторонніх контактів. Водночас позитивно відзначаємо запевнення міністерки Лябіб щодо подальшої підтримки України у її боротьбі проти збройної агресії Росії. Ми продовжимо координацію позицій України та Бельгії в контексті запровадження нових санкцій ЄС проти Росії, а також надання Україні військової та фінансової допомоги", – додав речник українського зовнішньополітичного відомства.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна та більшість країн світу.