Обсяг ресурсів під "сітки" Порошенка щодо підкупу виборців оцінюють до 1,5 млрд грн – Аваков
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков звернув увагу, що кошти, які, можливо, мають намір витратити на підкуп виборців на користь президента України Петра Порошенка, залучають із держбюджету.
Українські правоохоронці розслідують створення "сіток" із підкупу виборців представниками виборчого штабу президента України Петра Порошенка. Про це в інтерв'ю ZN.UA, опублікованому 22 лютого, повідомив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
"У нас є кілька справ, якими ми займаємося за заявою [лідера партії "Батьківщина" Юлії] Тимошенко, вони стосуються "сіток" Порошенка. ...Як виглядає робота "сітковиків"? Ви заходите у під'їзд і обходите всі квартири. Ви говорите: "Я агітатор кандидата Х..." Вам у відповідь: "Пішов ти..." І так п'ять разів. Агітатор жителів цих п'яти квартир викреслює. В інших квартирах відповідають: "Ну, поговорімо про кандидата..." – агітатор позначає жителів цих квартир як потенційно лояльних до кандидата. Так нагромаджується первинна база даних", – сказав він.
За словами міністра, далі вмикається підвид "сітки", який називають "лояльність за рахунок бюджетних коштів".
"Приходять, наприклад, в Одесі до громадянина Труханова (Геннадій Труханов, мер Одеси. – "ГОРДОН") і кажуть: "Громадянине Труханов, ви заклали в бюджет 200 мільйонів гривень на матеріальну допомогу? – Так. – Ось і виплачуйте за нашим списком... І тут уже працює адмінресурс на рівні голів адміністрацій, мерів – із типовим посланням "Гено/Петю/Васю, поводься пристойно, і ми врятуємо тебе від лабетів НАБУ/ГПУ/НПУ" (Національне антикорупційне бюро України, Генпрокуратура, Нацполіція. – "ГОРДОН"). А в цей час агітатор телефонує в "лояльну" квартиру, нагадує, чий він агітатор, пропонує написати заяву на отримання матеріальної допомоги. І так по всій країні", – зазначив Аваков.
Він підкреслив, що ці процеси фіксують.
"Чергове провадження буде черговий раз відкрите. Найімовірніше, справа дійде до експертиз та обшуків. Обсяг ресурсів під таку схему оцінюється сумою до 1,5 мільярда гривень. І справа не так у самій астрономічній сумі, як у походженні цих коштів. Одна історія, коли ти використовуєш у кампанії свої гроші, хай і з незрозумілих джерел (і це потребує окремої розмови), але свої... Але у такій схемі кошти залучаються з держбюджету!" – заявив Аваков.
Міністр зазначив, що за 500–1000 грн вибудовують "сітку" з мотивованих людей, які ходять і "агітують".
"Цільову аудиторію виділяють із тих, хто лояльно висловився про кандидата в момент первинного опитування, і отриману таким чином "сітку" "запліднюють" бюджетним ресурсом. За різними припущеннями, плановане охоплення виборців – від 700 тисяч до 6 мільйонів", – сказав Аваков.
За його словами, "сітка" агітаторів охоплює 200 тис. осіб.
"Їм за роботу належить винагорода за такою схемою: 500 гривень – зараз, 500 – потім і 1000 – премія, якщо кандидат виграє", – підкреслив міністр.
Вибори президента в Україні призначено на 31 березня 2019 року. Виборча кампанія стартувала 31 грудня 2018 року.
7 лютого Аваков повідомив, що поліція відкрила кримінальне провадження за фактом імовірного підкупу виборців штабом одного з головних кандидатів на перемогу на виборах за заявою лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко. За словами глави МВС, Тимошенко надала детальний пакет документів на підтвердження своїх слів.
Цього самого дня кандидат у президенти України, лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко заявив, що на підкуп виборців під час виборів президента України нинішнє керівництво країни виділило 2 млрд грн.
8 лютого заступник глави парламентської фракції БПП Сергій Березенко заявив, що Блок Петра Порошенка не надає грошової винагороди за заповнення "анкети однодумця" та "особистого зобов'язання", а особисті дані волонтерів потрібні для припинення з ними співпраці, якщо ті будуть дискредитувати кандидата.
19 лютого Тимошенко заявила, що "Батьківщина" зібрала докази того, що президент України Петро Порошенко скуповує голоси виборців через піраміду.