Офіс генпрокурора офіційно підтвердив, що ДБР знищило секретні матеріали у справах Майдану та Харківських угод – журналіст

ДБР таки знищило частину таємних документів у резонансних справах, підтвердили в Офісі генпрокурора
Фото: depositphotos.com

Українська журналістка Ірина Ромалійська 8 липня у Facebook опублікувала відповідь Офісу генерального прокурора України (ОГПУ) на свій журналістський запит. У документі підтверджують, що слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) знищили таємні матеріали у низці резонансних кримінальних проваджень. Раніше у ДБР заперечували факт знищення даних.

"Повідомляємо, що згідно з інформацією Державного бюро розслідувань, яка є у розпорядженні Офісу генерального прокурора, окремі матеріальні носії секретної інформації у запитуваних вами кримінальних провадженнях, процесуальне керівництво в яких здійснюється прокурорами, знищені управлінням режимно-секретної роботи та захисту інформації Державного бюро розслідувань", – ідеться у документі.

У відповіді ОГПУ на запит Ромалійської зазначено також, що прокурори у вказаних кримінальних провадженнях не давали згоди на знищення цих матеріалів.

"На теперішній час прокурорами та слідчими здійснюються заходи, спрямовані на відновлення знищених матеріальних носіїв секретної інформації, шляхом встановлення та витребування примірників, які зберігалися в інших установах", – пишуть в ОГПУ.

Ромалійська вказала, що знищено частину матеріалів щодо розслідувань, що стосувалися, зокрема, підписання Харківських угод, "вугільної справи" народного депутата Віктора Медведчука, справи про причетність колишнього голови СБУ генерал-майора Олександра Якименка до розстрілів на Майдані, справи про доведення до зубожіння української армії (підозрювані – колишній президент України Віктор Янукович, колишній начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Володимир Замана, колишній міністр оборони України Дмитро Саламатін); справ, де фігурує п'ятий президент України Петро Порошенко (виготовлення військових кораблів на "Кузні на Рибальському", призначення генерал-майора СБУ Сергія Семочка заступником Служби зовнішньої розвідки, наказ про проходження кораблів через Керченську протоку).

"У пресслужбі ДБР сьогодні доволі грубо казали, що я брешу і маніпулюю. Але – ні. Тепер це (знищення матеріалів. "ГОРДОН") офіційно підтверджує Офіс генерального прокурора України, відповідаючи на мій запит", – пише журналістка.

Раніше у ДБР усі звинувачення заперечували як маніпулятивні й такі, що не відповідають дійсності.

"Державне бюро розслідувань повідомляє, що жодна із зазначених справ не знищена. Усі матеріали збережено, а провадження розслідуються відповідно до раніше затверджених планів і будуть передані до суду у визначені терміни. Навіть більше, деякі "знищені", на думку журналістів, провадження вже завершені і передані в суд за останні три місяці", – ішлося у коментарі Держбюро щодо розслідування Ромалійської.

Контекст:

Ромалійська 7 липня заявила у Facebook, що слідчі ДБР знищили матеріали щодо низки резонансних кримінальних проваджень. Журналістка, посилаючись на отриману від джерел у правоохоронних органах внутрішню доповідну записку одного із силових органів, стверджувала, що 24 лютого о 1.30 із центрального офісу ДБР у Києві вивезли і згодом знищили таємні матеріали. За її даними, знищення матеріалів санкціонував директор ДБР Олексій Сухачов.

Активіст Сергій Стерненко у своєму Telegram написав, що дістав аналогічну інформацію від джерела у ДБР. За його словами, всього знищили матеріалів у більш ніж 140 кримінальних провадженнях.

В опублікованому 8 липня виданням "Настоящее время" розслідуванні Ромалійська додає, що знищено і понад 500 матеріалів негласних слідчих дій. Найчастіше це прослуховування, таємні відеозаписи, стеження. Таємними матеріалами справи, за словами журналістки, можуть бути засекречені накази спецслужб, документи, які вилучено в адміністрації президента, уряду тощо.