Огризко: Якщо ви не бачите публічної реакції української сторони на заяви посла США, це ще не означає, що її нема
Неприпустимо, щоб США вказували українській владі, хто має обіймати ту чи іншу посаду, однак потрібно враховувати той факт, що американська сторона істотно допомагає Києву в боротьбі з корупцією, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Українська влада могла непублічно відреагувати на заклик посла США в Україні Марі Йованович відправити у відставку голову Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказав колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
"Звичайно, є дипломатичний етикет і етика. Переступати через ці норми не можна. Так, ми вдячні США за допомогу з реформами, зокрема і з боротьбою з корупцією, але це не означає, що інша держава може визначати, який чиновник у нас буде виконувати ті чи інші функції. Посол дала зрозуміти, що вони хочуть звільнення Холодницького. З іншого боку, якщо йдеться про великі програми допомоги в боротьбі з корупцією (а це гроші американських платників податків), то, безумовно, наші партнери мають право вимагати, щоб їхні інвестиції давали результат. Інакше це має такий вигляд, що чужі гроші йдуть на речі, що не дають результатів. Тобто я б дотримувався середини: неприпустимо вказувати нам, хто яку посаду має обіймати, але водночас потрібно враховувати обставини двосторонніх відносин зі США і те, що американці реально допомагають нам у боротьбі з корупцією", – зазначив Огризко.
За його словами, на місці керівництва Міністерства закордонних справ він не залишив би без уваги заяву Йованович.
"Чи має МЗС України реагувати на заяву посла США? Я б відреагував. У спокійній формі. Я згадую давню історію, коли вже покійний екс-посол РФ в Україні дозволив собі некоректні висловлювання на адресу нашого тодішнього президента. Я викликав його і гарненько відчитав. Це теж форма реакції. Усе залежить від конкретної ситуації і поставлених цілей. Також потрібно розуміти, що донести свою позицію можна як публічно, так і непублічно. Якщо ви не бачите публічної реакції української сторони на заяви посла США, це ще не означає, що її немає. Можливо, ми просто про неї не знаємо. Насправді, тут є маса варіантів", – підкреслив Огризко.
5 березня Йованович заявила, що Холодницького викрили в наданні підозрюваним консультацій про те, як уникнути відповідальності за обвинуваченням у корупції, і тому його потрібно звільнити.
6 березня голова САП назвав заяву дипломата втручанням у внутрішні справи іншої держави.
У березні 2018 року стало відомо, що Національне антикорупційне бюро прослуховувало кабінет Холодницького. Глава НАБУ Артем Ситник пояснив, що справа стосувалася "зливу" головою САП інформації фігурантам кримінальних проваджень та тиску на посадових осіб і суддів.
30 березня генеральний прокурор Юрій Луценко попросив кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів (КДКП) розглянути питання про звільнення голови САП.
26 липня КДКП вирішила оголосити Холодницькому догану. Того самого дня посольство США розмістило твіт, у якому йшлося: "У сучасній демократії прокурори, які маніпулюють свідками і перешкоджають правосуддю, подають у відставку заради збереження репутації своєї установи та верховенства права".
САП і НАБУ було створено за організаційною участю США.