Омелян: Імпорт електроенергії повертає Україну у сферу впливу Кремля
Купівля електроенергії в Росії та Білорусі призведе Україну до втрати енергетичної незалежності, а енергосистема країни перейде під контроль Кремля, заявив в ефірі телеканала "Еспресо" колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
"Ми маємо ситуацію, що повністю вбита енергетична система України поставлена перед фактом – у вас або не буде електрики, або буде тільки з Росії перетоком через Білорусь. І [президент України Володимир] Зеленський із цією своєю роллю зрадника повністю погодився й веде Україну назад до Москви", – сказав ексміністр.
Політик нагадав, що водночас глава політради партії ОПЗЖ і кум президента РФ Віктора Медведчука, Андрій Рюмін очолив найбільшу електромережну компанію Росії.
Україна з 2021 року почала імпорт електроенергії з Білорусі. У 2019-му народний депутат від "Європейської солідарності", член міжфракційного депутатського об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України" Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може ховатися непряма поставка з Росії.
Тимчасова заборона на імпорт електроенергії з Росії була введена навесні 2020 року, зокрема після критики постачання президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, всупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на поставку електроенергії 2021 року, зазначало видання.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від таких поставок оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Імпорт став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи енергоринку, зазначив ZIK.