ОПУ: Рада Україна – НАТО має привести країну в Альянс. Якщо буде просто майданчик для дискусій, то це втрачає сенс

Регламент роботи ради Україна – НАТО "проговорюється на рівні союзників", зазначили в ОПУ
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)
У Києві вдячні за рішення про створення нової ради НАТО – Україна, де країна буде рівною із союзниками по Альянсу, але "дуже важливо за формою не втратити зміст". Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", опублікованому 5 липня, заявив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква.

За його словами, рішення буде формалізовано під час саміту НАТО у Вільнюсі 11–12 липня.

"Ми зараз детально вивчаємо, яким буде мандат цієї ради, і наша позиція дуже проста. Рада Україна – НАТО, якщо вона буде створена й запрацює, повинна першою і важливою своєю функцією мати приведення України до членства в НАТО. Поступово, коли для цього складуться умови, як ми фіксуємо зараз у двосторонніх деклараціях із низкою держав-членів, але це має бути її головне завдання, – наголосив Жовква. – Якщо це буде просто майданчик для дискусій про "відкриті двері", про якісь нові формати, які ще можуть бути видумані для того, щоб поставити певні штучні бар'єри для України, то тоді, боюсь, таке переформатування втрачає свій змістовний сенс".

Заступник глави ОПУ розповів, що регламент роботи ради "проговорюється на рівні союзників".

"Україна не може брати в цьому участь, тому що вона не є членом НАТО, але може й безумовно буде висловлювати свою позицію", – зазначив Жовква.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв 16 червня, що мета Альянсу – провести перше засідання нової ради НАТО – Україна на саміті у Вільнюсі з участю президента Володимира Зеленського.

Очікують, що він приєднається до делегацій 40 країн – членів і партнерів Альянсу на саміті в Литві.

Водночас в ОПУ зазначали, що саміт у Вільнюсі був би дуже гарним початком для відповіді на заявку України на членство в Альянсі. Документ "зараз лежить на столах лідерів країн – членів НАТО", а в Києві під відповіддю мають на увазі "запрошення до членства, що є лише першим етапом", зазначили в Офісі президента України. І додали, що Зеленський не поїде на саміт, якщо у Вільнюсі не буде результату для України.

Контекст:

Про те, що НАТО може підвищити статус України в Альянсі через створення ради Україна – НАТО, наприкінці травня писали ЗМІ (поки сторони зустрічаються в межах комісії Україна – НАТО, 15 червня відбулося перше із 2016 року засідання на рівні міністрів оборони).

Згідно з планом, Україна буде "повноправним" членом за столом ради Україна – НАТО, а не лише запрошеною країною для обговорень, як передбачає комісія Україна – НАТО. Україна могла б скликати зустрічі, коли забажає, і їй було б легше надавати інформацію про ситуацію на полі бою, повідомив Euractiv. Це також відкриє двері для широкого кола нових сфер співпраці, таких як обмін розвідданими і проведення спільних навчань. Створення ради сприяло б формуванню України як майбутнього члена НАТО, це допомогло б максимально наблизити її до стандартів Альянсу, вважають дипломати.

Якщо це станеться, то означатиме, що "31 союзник НАТО й Україна сидітимуть за одним столом на рівних умовах", заявляв Столтенберг. Він пояснював, що ймовріне створення ради означало б посилення політичного партнерства між Альянсом і Києвом, і цей орган, на відміну від комісії, може ухвалювати спільні рішення.

Водночас глава МЗС Дмитро Кулеба 14 червня зазначав, що "створити раду НАТО – Україна, не зробивши рішучого кроку до членства, – це як надати танк без гармати".

В Офісі президента України поінформували 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу. 21-ю стала Іспанія, повідомив Зеленський 1 липня.