Печерський суд спростував повідомлення про нові справи проти Порошенка і Байдена
Печерський районний суд Києва не ухвалював рішень про відкриття кримінальних проваджень щодо колишнього президента України Петра Порошенка та президента США Джо Байдена. Про це пресслужба суду повідомила у Facebook 29 січня.
26 січня адвокат Порошенка Ігор Головань заявив, що в Україні за два дні після інавгурації Байдена було зареєстровано кримінальні провадження щодо нього та Порошенка. Як "виконавців цієї провокації" він назвав позафракційного нардепа Андрія Деркача, Печерський суд і "чинну українську владу, якою маніпулюють агенти держави-агресора".
Сьогодні в суді підтвердили, що ще 11 вересня 2020 року задовольнили скаргу адвоката Олександра Телешецького, який діє в інтересах Деркача, і зобов'язали уповноважених осіб Офісу генпрокурора внести відомості за заявою Деркача про вчинення кримінального злочину до Єдиного реєстру та розпочати досудове розслідування.
Однак, підкреслюють у суді, у цій заяві йшлося про ознаки кримінального злочину в діях "окремих представників міжнародних організацій" без указівки їхніх прізвищ.
Про які саме організації йдеться, у суді не уточнили.
Деркач торік опублікував записи нібито телефонних переговорів Порошенка, які той вів у 2015–2016 роках із різними політиками. Зокрема, було опубліковано нібито записи розмов із тодішнім віцепрезидентом США Байденом. На записах люди з голосами, схожими на голоси Порошенка та Байдена, обговорювали відставку тодішнього генерального прокурора Віктора Шокіна й одержання Києвом кредитних гарантій від США на суму $1 млрд. Деркач вважає, що Байден міг чинити тиск на керівництво України.
1 липня 2020 року Порошенко заявляв, що фігурує у 24 кримінальних провадженнях. 11 вересня Головань повідомив про відкриття 15 нових проваджень. 18 вересня адвокат Порошенка Ілля Новіков стверджував, що експрезидент фігурує у 58 кримінальних провадженнях, які розслідує ДБР.
Експрезиденту оголосили про підозру в одній справі – про призначення Сергія Семочка першим заступником голови Служби зовнішньої розвідки. Слідство вважає, що Порошенко, будучи президентом, 2018 року під час призначення Семочка видав явно злочинний наказ, яким схилив військового посадовця до перевищення службових повноважень. 7 липня ДБР завершило розслідування у цьому провадженні.
У червні кілька західних країн, зокрема США, Канада і Німеччина, закликали українську владу дотримуватися принципу верховенства права та рівності громадян перед законом. Окрім того, із критикою кримінальних проваджень проти Порошенка виступив Український конгресовий комітет Америки, який представляє інтереси приблизно 1,5 млн громадян США українського походження.