Кабмін України вирішив закрити реєстр "міжнародних спонсорів війни" через скарги іноземних партнерів
Реєстр "Міжнародні спонсори війни", який вело Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), не відповідає українському законодавству. Кабінет Міністрів України на розширеному засіданні 19 березня вирішив передати ведення списку Раді нацбезпеки і оборони, повідомив сайт уряду.
Як уточнили у пресслужбі Кабміну, на засіданні Кабміну були секретар РНБО Олексій Данілов, голова СБУ Василь Малюк, генпрокурор Андрій Костін і голова НАЗК Віктор Павлущик, а також посли Італії, Японії, Австрії, Франції, Угорщини, Туреччини, США, Бельгії, Фінляндії, Греції, Євросоюзу, Великобританії, Канади, Німеччини й Китаю.
"Було заслухано інформацію МЗС про численні звернення представників дипломатичного корпусу країн-партнерів із приводу відсутності нормативної бази для існування списку "Міжнародні спонсори війни" і, відповідно, негативний вплив цього списку на ухвалення важливих рішень для протидії російській агресії. Крім того, Міністерством юстиції наголошено на неприйнятності поширення від імені держави такої інформації без урегулювання питань на законодавчому рівні", – ідеться в релізі.
У РНБО вважають, що "необхідності в додаткових інституціях щодо реалізації державної санкційної політики немає, оскільки вся вичерпна інформація із цього питання включена до Державного реєстру санкцій". НАЗК погодилося із критикою, наголосили в урядовій пресслужбі.
"Після обговорення присутні погодилися щодо необхідності передачі інформації, яка міститься на вищезгаданому сайті, до міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики для опрацювання, у тому числі визначення підстав для застосування санкцій до зазначених на даному ресурсі суб'єктів і підготовки пропозицій для розгляду на засіданні РНБО, а також щодо переадресації користувачів зі сторінки "Міжнародні спонсори війни" на сайті НАЗК на вебсайт РНБО "Державний реєстр санкцій". Це необхідно для достовірного і єдиного інформування про офіційний перелік суб'єктів, щодо яких застосовано санкції в Україні", – пояснили в уряді.
На момент публікації новини реєстр і далі працює.
Контекст:
У списку "Міжнародні спонсори війни", який веде НАЗК, на цей момент є 49 іноземних компаній (серед них Leroy Merlin, Bonduelle, Auchan, Metro, Xiaomi, Nestle), які й далі працюють у Росії, незважаючи на агресію проти України. На сайті Нацагентства уточнюють, що юридичних наслідків за додавання в перелік міжнародних спонсорів війни не передбачено. "Позначення "міжнародним спонсором війни" є лише репутаційним. Україна не контролює виконання: саме світова спільнота діє як суддя, присяжні й кат", – ідеться на сайті агентства.
Зокрема, сили оборони Естонії відмовилися від закупівлі продукції компаній, доданих в український реєстр. Водночас Австрія блокувала 12-й пакет антиросійських санкцій через визнання "міжнародним спонсором війни" австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International, а Угорщина відмовлялася погодити пакет військової допомоги Україні через занесення в реєстр угорського OTP Bank.